Tržište rada Srpske se oporavlja: U avgustu bio vrhunac nezaposlenosti

Tokom epidemije novog virusa korona rasla je nezaposlenost u Republici Srpskoj, koja je bila na vrhuncu u avgustu prošle godine.

Početak oporavka zapadnog tržišta značio je i smanjenje nezaposlenosti kod nas. Tako je broj nezaposlenih u martu prošle godine u Srpskoj iznosio nešto više od 84.600. Samo pet mjeseci poslije broj ljudi na birou rada je povećan za oko 5.100.

Tada je uslijedio preokret, odnosno od septembra Srpska bilježi oporavak privrede, većih prihoda u budžetu i, naravno, smanjenje nezaposlenosti. Taj trend je nastavljen i tokom ove godine. Po posljednjim podacima Zavoda za zapošljavanje RS, u martu ove godine bilo je zvanično 81.053 nezaposlenih, što je za 4,3 odsto manje nego u istom mjesecu prošle godine.

– Samo je u martu zaposlenje našlo 3.026 osoba, koje su izbrisane sa evidencije. U poređenju s istim mjesecom prethodne godine, to predstavlja rast od 30,4 odsto – kažu u Zavodu za zapošljavanje RS.

U Ministarstvu finansija RS kažu da je, po posljednjim podacima, u Srpskoj prošle godine bilo 274.227 zaposlenih. U odnosu na 2019. godinu, broj zaposlenih je veći za 1.861.

Najveći  porast broja zaposlenih u odnosu na prethodnu godinu zabilježen je u prerađivačkoj industriji, građevinarstvu, te u zdravstvenoj  zaštiti i socijalnom radu.

Upravni odbor Zavoda za zapošljavanje RS donio je prošlog petka odluku o odobravanju zapošljavanja skoro 3.400 aplikanata u okviru tri projekta raspisana u ovoj godini.

Direktor Zavoda Miroslav Vujičić rekao je da je ovo druga odluka, s obzirom da je ranije donesena odluka o odobravanju zapošljavanja demobilisanih boraca.

Prvi projekat odnosi se na zapošljavanje ciljnih grupa u privredi i njime je predviđeno zapošljavanje 1.070 ljudi, dok je drugi projekat regresni povrat doprinosa, za koji je obezbijeđeno pet miliona KM i kojim je obuhvaćeno oko 2.260 ljudi.

Novoprijavljeni

Na biro rada u Republici Srpskoj u ovoj godini prijavilo se ukupno 15.656 osoba. Novčanu naknadu u aprilu koristilo je 4.326 ljudi. Oni su bez posla ostali u ranijem periodu, a po zakonu ispunjavaju uslove za novčanu naknadu, te zdravstveno i PIO osiguranje određen vremenski period.

Zagarantovana novčana naknada je 416 KM i može najduže dvije godine da se isplaćuje.

(SrpskaInfo)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *