Fitosanitarni sektor u BiH potrebno približiti međunarodnim standardima /VIDEO/

Budućnost domaće poljoprivredne proizvodnje leži u slobodnom plasmanu proizvoda na evropskoj i svjetskoj trpezi. Za sada put do izvoza teško je ostvariti u mnogim sektorima.

Novo zakonodavstvo u evropskoj uniji stiglo je i do Bosne i Hercegovine sa svim svojim izmjenama i velikim promjenama u svim segmentima, koji se tiču zaštite zdravlja bilja od 14. decembra 2019. godine. Kada bude u primjeni novo zakonodavstvo će zaštititi domaće tržište uzimajući u obzir činjenicu da je kada su kontrole uvoza u pitanju, slika kod nas potpuno drugačija.

Ono što je sigurno kada nove zakonske regulative na našem terenu budu konačno i usvojene od strane bh institucija značiće to i veći obim poslova fitosanitarnih poljoprivrednih inspektora na granicama ali i akreditovanih laboratorija. Za ovakav način rada na čiju je pristup ukazivano godinama unazad, spremni su fitosanitarni inspektori koji su do sada prolazili važne edukacije.

Cilj nam je da potpomognemo da se fitosanitarni sektor u BiH približi međunarodnim i standardima evropske Unije, kažu u italijanskoj ambasadi u BiH. Kako bi se to i desilo napominju da intenzivno rade sa inspektorima na granicama, te akreditovanim laboratorijama u BiH i predstavnicima vlasti u oba entiteta i Brčko distriktu.

U BiH postoje četiri referentne laboratorije koje su akreditovane napominje Todorović i ističe da se uz razmjenu stručnih iskustava nastoji osposobiti ovaj laboratorijski sektor kako bi koristio procedure kontrole koje su priznate u svijetu.

S toga nadzor nad poljoprivrednom proizvodnjom koju će nadgledati ovlaštene stručne službe uz inspekcijski nadzor, te uzorkovanje gotovih proizvoda i laboratorijska analiza predstavljaće lanac praćenja proizvodnje koji će biti ustrojen na identičan način kako je to i u evropskoj uniji.

Neki proizvodi biljnog porijekla samo djelimično zadovoljavaju evropske standarde. Ipak najveći napredak bilježimo u sektoru voćarstva, kada je o izvozu riječ. Voćarski proizvodi su se tako s pravom već našli na tržištu evrope, Rusije te arapskih zemalja.

Važno je da i u sektoru povrtarske proizvodnje krenuvši sa proizvodnih polja uvodimo standarde, uz strogu i odgovrniju kontrolu upotrebe pesticida i aktivnih materija.

Povrtarske proizvode uglavnom u ishrani koristimo u svježem stanju pa su i problemi izraženiji kada je riječ o ostacima pesticida. S toga se pažnja svih u lancu mora usmjeriti na kvalitet proizvoda koji donosi sigurno i profitabilno tržište.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *