U Srpskoj u aprilu narasle cijene brojnih namirnica

Od 42 prehrambene namirnice i napitka čije cijene prate statističari u Srpskoj, 24 su u aprilu poskupjele, dok je za njih 13 cijena pala.

Za preostalih pet namirnica, gdje spadaju polubijeli te bijeli hljeb, jaja, so, i mineralna gazirana voda, cjenovnici nisu mijenjani.

Recimo, u proteklom mjesecu smo, u odnosu na mart, plaćali više pri kupovini riže, brašna, makarona, suvog svinjskog vrata, mortadele…

Narasle su cijene i mlijeka, ulja, ali i nekoliko vrsta voća i povrća, kao što su, primjera radi, jabuke, kupus i pasulj.

Primijetili su i borci za zaštitu potrošača da su u trgovinama trenutno nešto veći cjenovnici nego što su bili u martu. Kada je riječ o cijenama, kako ističu oni, čeka nas vruće ljeto.

“I mi smo upratili da su brojni artikli poskupjeli, uključujući sve vrste voća i povrća. Jabuke su, recimo, u Prijedoru 2,5 maraka po kilogramu. Isto je i sa sezonskim povrćem, rasle su mu cijene”, kazala je za “Nezavisne novine” Murisa Marić, izvršni direktor u Udruženju građana DON Prijedor.

Prema njenim riječima, novonastala situacija će i te kako uticati na kupovnu moć stanovništva.

“Gorivo je pojeftinilo i još je oko 1,5 KM po litru, a ranije su se, da podsjetimo, branili da na cijene najviše utiče prevoz. U dogledno vrijeme će uticaj na budžete građana biti još veći. Nije bilo ni dolazaka iz dijaspore, odakle ljudi potroše ovdje nešto više novca, ali ga i ostave svojoj rodbini”, navela je Marićeva.

I u Savezu sindikata Republike Srpske primijetili su da je došlo do rasta cijena brojnim namirnicama.

I prije novonastale situacije izazvane virusom korona, podsjećaju u Savezu sindikata RS, evidentno je bilo da porodice sa svojim prosječnim platama nisu imale sredstava da pokriju ni one osnovne životne potrebe koje se odnose na prehrambene proizvode te stanovanje i režijske troškove.

“I najmanje povećanje cijena negativno se odražava na kućne budžete radničkih porodica. Osim toga, treba imati na umu i da je određeni dio radnika, koji nisu članovi Sindikata, ostao bez posla ili su im plate umanjene ili nisu isplaćene, tako da će to po njih imati dodatne negativne posljedice”, kaže za “Nezavisne novine” Božana Radošević, stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS.

Inače, prema podacima Republičkog saveza za statistiku, u aprilu, u odnosu na mart, dijelu robe cijena je snižena, a tu, između ostalog, spadaju sir, džem, mljevena kafa itd.

Proizvod       Cijena u  martu (u KM)     Cijena u aprilu (u KM)
Riža (kg)                          2,72               2,78
Brašno (kg)                    1,11                        1,12
Hljeb bijeli (kg)            2,16              2,16
Makaroni (kg)           3,17                 3,26
Junetina s kostima (kg)           8,52             8,47
Teletina bez kosti (kg)           20,40          19,82
Suvi svinjski vrat (kg)          16,82            17,97
Mortadela (kg)            13,20                  13,41
Pastrmka (kg)             9,55            9,19
Mlijeko (litar)             1,42             1,43
Ulje (litar)            1,99                  2,08
Jabuke (kg)            1,65                    1,83
Kupus (kg)            0,63                 0,92
Pasulj (kg)             4,28              4,54
Mljevena kafa (kg)           13,27                 12,85

(Nezavisne)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *