Suđenje bivšoj direktorki Agencije za bankarstvo RS Slavici Injac: Bobar banka slala lažne izvještaje

Vlasnik Bobar banke Gavrilo Bobar umro je na dan kada je isticao rok da se u banci isprave teške nepravilnosti koje je uočila Agencija za bankarstvo Republike Srpske.

Kazao je ovo, u banjalučkom Okružnom sudu na suđenju bivšoj direktorki pomenute agencije  Slavici Injac, svjedok tužilaštva  Mile Tamamović.

–  Kontrolom 2013. godine  uočene su određene nepravilnosti u radu banke koje je trebalo ispraviti. Kasniji izvještaji koje smo dobijali od banke ukazivali su da se stanje popravlja i da se neke nepravilnosti ispravljaju. Međutim,  kontrola rađena 2014. pokazala je da je stanje loše i da je banka slala pogrešne podatke. Utvrdili smo da je dokapitalizacija banke urađena nezakonito pa je poništena, te su naložene nove oštrije mjere. Baš na taj dan 30. septembra 2014. godine kada je isticao rok da se ispoštuju naložene mjere umro je Bobar, što je čudno – rekao je Tamamović koji je obavljao poslove šefa “Onsajt kontrole” u Agenciji za bankarstvo RS, a sada je direktor Sektora kontrole.

Tamamović je pojasnio da je Bobar banka tokom 2013. godine imala “kompozitni rang 4” što znači da je stanje bilo loše, ali se moglo popraviti.

– Tad je rađena “ofsajt kontrola” izvještaja iz banke na osnovu kojih se vidjelo da se stanje poboljšava. Revizori takođe nisu ukazivali na loše stanje koje je otkriveno tokom ciljane kontrole 2014. godine. Nismo mogli znati da banka dostavlja pogrešne izvještaje. Kada se to saznalo izdate su oštrije mjere i zabrane i da Bobar nije umro oni bi to ispoštovali. Tek kada je Agencija preuzela banku otkriveno je stvarno stanje, a nađeni su i registratori sa dokumentima na kojima je pisalo “ne knjižiti” – rekao je između ostalog svjedok Tamamović.

Optužnicu protiv Injčeve i još 15 osoba podiglo je Tužilaštvo BiH kojom ih tereti da su od 10. jula 2009. do 27. novembra 2014. godine djelovali kao zločinačka organizovana grupa koja je finansijskim kriminalom načinila štetu od 122,5 miliona KM.

Terete ih da su ciljano plasirali kredite preduzećima članovima “Bobar grupe” bez minimalnog osiguranja, što je dovelo do propasti Bobar banke.

Propali su i izgubljeni depoziti mnogih institucija BiH i entiteta, sredstva opština i javnih preduzeća i depoziti građana.  Predmet protiv Injčeve je, zbog njenih zdravstvenih problema, 2018. godine prebačen  iz Suda BiH u Okružni sud u Banjaluci. Ranije je izdvojen predmet protiv Drage Đukanovića kome se takođe sudi odvojeno u odnosu na ostalih 14 optuženih u ovom slučaju.

Finansijski sistem

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija, koji je u vrijeme krize u Bobar banci, bio u odboru Agencije za osiguranje depozita, kazao je da propast pomenute banke nije mogla uništiti finansijski sistem.

– Pad bake kao što je Bobar banka svakako je imao određeni negativan uticaj. Ipak vidimo da nije urušila finansijski sistem – rekao je Tegeltija.

(Glas Srpske)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *