Šta usljed brojnih poskupljenja poljoprivredi donosi 2022. godina? /VIDEO/

U momentu žetve prošle godine pšenicu su ratari predali po cijenama od 32 do 35 pfeninga, s jeseni je cijena ove žitarice gotovo za duplo išla gore.

Visoke cijene repromaterijala, naročito mineralnog đubriva u sjetvi uslovile su da ova agrotehnička mjera bude izostavljena pa stanjem usjeva na početku ove godine proizvođači nisu zadovoljni. Dok razmišljaju kako realizovati prihranu usjeva, ratari već sada kažu da će prinosi hljebnog žita u ovoj godini biti manji.

Period praznika i veoma visoka cijena prasadi od 5 do 6 KM na tržištu u proteklih dvadesetak dana, neće moći kompenzovati nezavidno stanje u ovom sektoru proizvodnje, koje traje skoro već dvije godine, kažu u Udruženju uzgajivača svinja Srpske. Napominju da je stočna hrana skuplja za 30 do 50 procenata, što je znatno poskupilo i proizvodnju.

Veliki je kažu uvoz polutki iz zemalja EU čija je cijena oko 1,20 evra, a da nije bilo interventnih mjera Valde u prošloj godini ka proizvođačima mesa, proizvodnja bi se ističu teško održala. Sudeći po aktuelnom stanju u agraru intervencije ka sektorima koji budu ugroženi, biće neophodno realizovati i u ovoj godini.

Dinamika isplate podsticaja je veoma dobra u Srpskoj kažu poljoprivrednici što im daje najveću sigurnost. Preko 85 odsto sredstava iz prošlogodišnjeg agrarnog budžeta već je plasirano kroz podsticaje ka poljoprivrednicima i preostali dio novca biće isplaćen ubrzo nakon praznika kažu nadležni.

Opširnije o ovim temama gledajte sutra u redovnom izdanju emisije Život sela od 14 časova.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *