Proizvodnja u Srbiji snizila bi cijenu vakcine

Inicijativa da Rusija i Srbija zajednički proizvode vakcinu “sputnjik pet” protiv virusa korona bila bi značajna i za Republiku Srpsku, jer bismo imali bržu distribuciju i njena cijena bila bi dosta niža.

Rekao je ovo za “Glas Srpske” direktor Instituta za javno zdravstvo Branislav Zeljković komentarišući ponudu ruske kompanije “Smart teh” upućenu Srbiji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori.

Kako jedna ovakva proizvodnja zahtijeva kompleksne pogone, uslove za realizaciju ovog posla u regionu jedino ispunjava Institut za virusologiju, vakcine i serume “Torlak”.

– Institut za javno zdravstvo RS ima odličnu saradnju i sa srpskim Institutom “Batut” i sa “Torlakom”, tako da u slučaju da tu vakcinu budu proizvodili u Srbiji, što se iskreno nadam, neće biti problema za uvoz. To bi mnogo značilo za Srpsku o pitanju distribucije, cijene i svega ostalog – rekao je Zeljković.

On kaže da će taj prijedlog razmatrati Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, dok je za procjenu uslova za proizvodnju nadležna Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH.

– Koliko sam ja upoznat, u pitanju je vektorska vakcina i proces njene proizvodnje nije toliko složen, ali pogoni takve vrste ne postoji ni u RS, ni na prostoru BiH – istakao je Zeljković.

Prijedlog da Rusija proizvodi vakcinu zajedno sa Srbijom, ali i RS i Crnom Gorom, juče je iznijela predstavnica kompanije “Smart teh” Natalija Šatilina i dodala da je prijedlog o saradnji već predstavljen nadležnima u Srbiji, te da očekuju odgovor.

– Obaviješteno je Ministarstvo zdravlja, kontaktirali su sa mnom iz kabineta ministra da mi kažu da su primili prijedlog, čekam odgovor, znam da je za to potrebno vrijeme. Kompanija me je ovlastila za pregovore sa Srbijom, to je prioritet, ali i za države u okruženju, prije svega Republiku Srpsku i Crnu Goru. I oni su već obaviješteni o tome da ovaj prijedlog saradnje sa Rusijom postoji – kaže Šatilina.

Ona je za “Sputnjik” rekla da Rusija želi da pomogne, kao što je uradila u prvom talasu pandemije, kada je dezinfikovala bolnice, cijele gradove, slala ljekarske timove.

– Tako i prvu vakcinu protiv virusa korona želi da proizvodi zajednički sa Srbijom. Ovakav dogovor već ima sa pet zemalja, Srbija jeste najmanja među njima, ali je jednako važna – navela je Šatilina.

Ona dodaje da su stručnjaci iz Rusije sigurni da u Srbiji postoje farmaceutske kompanije koje mogu da odgovore na ovaj izazov, a da je on najveći za srpske naučnike, jer je “najlakše uvesti gotove ampule”.

Prema njenim riječima, ruska kompanija nudi tehnologiju, a vakcina se proizvodi i pakuje na teritoriji zemlje čija vlast prihvati saradnju.

– Vodimo se time da svaki proizvod, a posebno farmaceutske industrije, svaka država želi prvo da provjeri u svojim laboratorijama. Ovo što kompanija nudi Srbiji već se odvija u drugim zemljama. Zajednička laboratorijska ispitivanja trenutno se obavljaju u Bjelorusiji, Kazahstanu, Indiji, Venecueli i Ujedinjenim Arapskim Emiratima – istakla je Šatilina.

“Sputnjik pet”

Vakcina “sputnjik pet” dobila je 11. avgusta potvrdu o registraciji od Ministarstva zdravlja Rusije i tako postala prva registrovana vakcina protiv virusa korona na svijetu.

Trenutno su u toku postregistraciona ispitivanja u kojima učestvuje 40.000 dobrovoljaca, a neželjene efekte lijek ne izaziva kod 85 odsto vakcinisanih.

Očekuje se da će prvi rezultati ovih ispitivanja biti objavljeni do kraja novembra, kada bi trebalo da počne i masovna vakcinacija protiv korone u Ruskoj Federaciji.

(Glas Srpske)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *