Problemi i rizici maloljetničkih brakova /VIDEO/

Žene i djevojčice Romkinje u našem društvu danas su najmarginalizovanija grupa i često su izložene nekom obliku nasilja.

U okviru projekta “Prihvatanje rodne ravnopravnosti za bolju perspektivu djevojčica i žena Romkinja” Udruženje “Otaharin” iz Bijeljine provodi niz aktivnosti na podizanju svijesti javnosti o neophodnosti prihvatanja standarda rodne ravnopravnosti.

Statistike pokazuju da je oko 47,5 % žena na području Bosne i Hercegovine doživjelo neki oblik nasilja nakon 15 godine života, dok su žene u dobi od 18 do 24 godine života više izložene nasilju nego žene iznad 65 godine starosti.   

U  toku 2019. godine  na području Bijeljine evidentirano je ukupno 237 slučajeva nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici, od čega 45 krivičnih djela i 192 prekršaja, što potvrđuju i podaci Policijske uprave Bijeljina.

Rodno zasnovano nasilje predstavlja sve vrste fizičkog, seksualnog i ekonomskog nasilja, kao i prijetnje usmjerene ka ženama.   Prema podacima Džender centra Vlade RS  na ovim prostorima na sceni je ponovo vraćanje patrijarhata.

Maloljetnički brakovi ili vanbračne zajednice danas su naša stvarnost. Međutim ovaj problem nije usmjeren samo na djevojčice romske nacionalnosti , evidentiran je i u ostalim etničkim zajednicama.

U toku prošle godine bijeljinska Kancelarija ombudsmana za djecu radila je na rješenju tri slučaja maloljetničkih brakova  koji su dalje procesuirani.

Prema njenim riječima u ovoj oblasti nije bilo značajnijih statističkih pomjeranja. Zvanične statistike o broju porođaja pokazuju da imamo oko 2 procenta maloljetnica koje rađaju. Od ukupnog broja sklopljenih brakova u 2018 godini u  oko 317 zajednica jedno lice  bilo je maloljetno.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *