“Ostati ili otići iz BiH” – Šta kažu studenti dva ekonomska fakulteta ? /VIDEO/

O značaju i dometima naučno-stručnog istraživanja na temu “Ostati ili otići iz BiH” o čemu su se kroz anketu izjasnili studenti Ekonomskog fakulteta Brčko i Fakulteta poslovne ekonomije Bijeljina, govorilo se danas u malom amfiteatru Centra za visoko obrazovanje u Bijeljini. Prezentovani su rezultati istraživanja u kome je učestvovalo oko 100 studenata te publikacija koja je štampana u tiražu od 200 primjeraka. Pokazatelji do kojih se došlo govore da bi od ukupnog broja ispitanika njih 37 odsto otišlo iz BiH. Ipak veći procenat njih na strani je patriotizma i ostanka u svojoj zemlji.

U metodološkom pogledu ovo istraživanje postavljeno je tako da kroz komparativnu analizu i uz pomoć statističkih metoda testira stavove i mišljenja studenata  ova dva fakulteta o velikom broju pitanja koja se tiču njihovog položaja, uslova života i studiranja, pa sve do pitanja njihove budućnosti, što vodi u pravcu rješavanja dileme – “Ostati ili otići iz BiH”?

U istraživanju među studentima dva ekonomska fakulteta testirani su razlozi ostanka ili odlaska mladih iz BiH, gdje je iskazan visok nivo patriotizma i ljubavi prema svojoj sredini, dok s druge strane jedan broj studenata ipak smatra da treba otići iz BiH, navodeći kao razloge bolje uslove života preko granice.

Pokazatelji s tim u vezi nisu zabrinjavajući jer većina ispitanika vidi budućnost u svojoj zemlji. Izjašnjavajući se o mogućnosti zapošljavanja studenti koji su učestvovali u ovom istraživanju uglavnom su prednost dali privatnom sektoru u svojoj zemlji.

Mladi ljudi su i ovaj put iskazali visok stepen razumijevanja situacije u društvu, ali i njima svojstveno kritičko mišljenje bez destrukcije i političkih manipulacija. Takav pristup pokazuje ovo istraživanje, vidljeiv je kroz stavove o kvalitetu obrazovanja , gdje je značajan broj ispitanika oko 40 odsto mišljenja da je sistem obrahzovanja previše teorijski i dosadan, odnosno previše tradicionalan.

Ovaj indikator je veoma važan kažu profesori jer ukazuje na potrebu daljih reformi visokog obrazovanja.

Kada je riječ o unapređenju visokog obrazovanja potrebno je kažu stručnjaci fokus staviti na primjenjiva znanja kako bi se više pomakli od suve teorije.

Nameće se i pitanje kakvo je ove godine interesovanje studenata za upis na državne fakultete. Na Fakultetu poslovne ekonomije Bijeljina, kažu procenti su u tom smislu bolji nego lane i očekuju da će ispuniti kvotu upisa koja im je odobrena.

U Publikaciji koja je štampana u tiražu od 200 primjeraka i čiji su izdavači Ekonomski fakultet Brčko i Fakultet čposlovne ekonomije Bijeljina navodi se da će rezultati ovog istraživanja biti veoma poučni i za kreiranje javcnog mnjenja, koje se kako ističu danas kreira na potpuno površan i pogrešan način jer danas je ističe se u predgovoru najvažnija vijest, loša vijest, koja je u dobroj mjeri nepotpuna i netačna, te da su takve manipulacije posebno sa mladim ljudima često kontraproduktivne i štetne.

Jasno je da bi ovo istraživanje moglo poslužiti kao kvalitetna osnova za šire sagledavanje položaja studenata u Srpskoj i BiH. Uzorak od 100 studenata je kažu na fakultetima reprezentativan, ali bi dodaju jedno šire isgtraživanja dalo potpuniju sliku koja bi bila osnova za političke i institucionalne aktere u preduzimanju mjera i kreiranju politika u ovoj oblasti.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *