Izmjene Izbornog zakona BiH u Domu naroda do kraja januara: Malo rješenja, mnogo problema

Izmjene i dopune Izbornog zakona, o kojima bi delegati Doma naroda Parlamenta BiH trebalo da se izjasne krajem januara, ništa ne rješavaju, a potencijalno prave puno problema, kazala je “Glasu Srpske” delegat Kluba Srba u Domu naroda Parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać.

Naglasila je da je SNSD za unapređenje izbornog procesa, a nije za nametnuta eksperimentalna rješenja, koja se, kako navodi Novaković Bursać, nigdje u zemljama Evropske unije ne upotrebljavaju.

– Kada se analiziraju prakse takve vrste, tih novih tehnologija, možemo vidjeti da to nemaju ni zemlje kao što su Italija i Njemačka. Neke od njih su uvodile neke od tih tehnologija, a zatim ih i povlačile zbog mnogobrojnih problema. Pojedini imaju ideju da bi u ovom segmentu BiH trebalo da bude zemlja eksperimenta – poručila je Novaković Bursać.

Ponovila je da je za unapređenje izbornog procesa, odnosno da budu riješeni pojedini tehnički aspekti.

– Međutim, više od toga potrebno je da taj zakon bude usklađen sa Ustavom i ustavnim uređenjem i da se kroz njega riješe krupna pitanja koja opterećuju zemlju u cjelini, a tiču se sprovođenja odluka Ustavnog suda o pitanju legitimnog predstavljanja – naglasila je Novaković Bursać.

Navodi da prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona, koji je u parlamentarnu proceduru uputila SDA, ne rješava ništa od navedenog, a potencijalno pravi mnogobrojne probleme.

– Pored toga što taj prijedlog zakona sam po sebi ništa nije riješio, on predviđa i da Centralna izborna komisija (CIK) svojim pravilnikom uređuje oblast. To je nedopustivo – poručila je Novaković Bursać i naglasila da se iz svega jasno može izvući zaključak da neće podržati predložene izmjene i dopune Izbornog zakona.

S druge strane, delegat SDS-a u Klubu Srba Doma naroda Parlamenta BiH Želimir Nešković, čije su stranačke kolege podržale pomenute izmjene i dopune u Predstavničkom domu, navodi da će svoj stav o pitanju pomenutog akta usaglasiti sa predstavnicima partije.

– Ostaje da na organima stranke usaglasim stav o pitanju pomenutog akta. U samom prijedlogu zakona ima dobrih stvari, ali i mnogih manjkavosti – kazao je “Glasu” Nešković.

Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio je 29. decembra po hitnoj proceduri Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH koji je u parlamentarnu proceduru uputio Klub poslanika SDA. Za usvajanje zakona tada je glasalo 26 poslanika, protiv je bilo devet, dok uzdržanih nije bilo. Poslanici su usvojili zaključak da usvojene izmjene i dopune Izbornog zakona budu upućene Domu naroda Parlamenta BiH po hitnom postupku. Rješenja sadržana u prijedlogu zakona SDA, kako je navedeno u obrazloženju, između ostalog, tiču se zaštite integriteta izbornog procesa i uvođenja novih tehnologija.

Krivične prijave

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Milorad Kojić rekao je nakon sjednice na kojoj su usvojene izmjene Izbornog zakona da je uništen pravni poredak, što ne treba da čudi kada se, kako je rekao, živi u “truloj državnoj zajednici”. On je naglasio da su izmjene Izbornog zakona u suprotnosti sa jedinstvenim pravilima za izradu pravnih propisa te ukazao da je poražavajuće mišljenje zakonodavno-pravnog sektora i najavio da će nakon Božića podnijeti krivičnu prijavu.

– Podnijeću krivičnu prijavu protiv osobe koja je potpisala ovo mišljenje jer smatram da je zloupotrijebila svoj položaj i da nema pravo na to – rekao je tada Kojić.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *