Vakcinama i poštivanjem mjera protiv lockdowna

Zatvaranje ugostiteljskih objekata i drugih privrednih subjekata u Srpskoj u ovom momentu ne bi trebalo da bude ni opcija, jer epidemiološka situacija u RS nije ni približno teška kao u Kantonu Sarajevo (KS), gdje bilježe veći broj i zaraženih i preminulih nego u Srpskoj.

Da je situacija u KS, gdje je za vikend najavljeno zatvaranje, neuporedivo lošija, nedvosmisleno pokazuju brojke – juče je saopšteno da su u prethodna 24 sata imali čak 650 novooboljelih, dok ih je u Srpskoj 263.

Dakle, pojednostavljeno, u Srpskoj je stanje daleko bolje u odnosu na KS, trenutno najslabiju kariku u BiH kada je u pitanju borba protiv virus korona.

VAKCINE: Još jedan argument više je činjenica da Srpska prednjači u vakcinaciji, jer su dosad pristigle 42.000 ruskih vakcina sputnjik V, dok cijela FBiH, u ovom momentu, raspolaže s njih tek 10.000, doniranih iz Srbije.

Štaviše, u Srpskoj je juče počela i vakcinacija medicinara u domovima zdravlja, kao i roditelja djece koja zbog teških oboljenja na liječenje idu u inostranstvo, a uskoro bi trebalo da počne i imunizacija korisnika i zaposlenih u domovima za stara lica.

Za vakcinu u Domu zdravlja Banjaluka, gdje je juče vakcinisano 60 zaposlenih, prijavilo se više od 500 medicinskih radnika ove ustanove, dok je u Institutu za javno zdravstvo RS juče pored ministra zdravlja i socijalne zaštite Alena Šeranića, koji je primio prvu dozu sputnjika V, vakcinu primilo i 20 roditelja teško oboljele djece koja idu na liječenje u inostranstvo.

I to nije sve – dobar dio medicinskih radnika iz javnih i privatnih ustanova iz Srpske dosad se vakcinisao u Srbiji, a mogućnost vakcinacije preko Drine iskoristili su, te i dalje koriste, brojni građani RS koji imaju i državljanstvo Srbije.

Nadležni su u Republici Srpskoj istakli da očekuju da će od ruskog proizvođača i dobavljača svakih sedam do 10 dana dobijati nove količine sputnjika V, te da je RS platila i naručila oko 800.000 vakcina protiv virusa korona. Istovremeno, kada je riječ o FBiH, niti se precizno zna kad stižu nove vakcine, niti koliko će ih tačno doći.

BORBA: Osim toga, uz prioritetne grupe koje su prve u redu da prime svoje doze vakcine, uskoro bi u Srpskoj trebalo da počne masovna vakcinacija stanovništva.

Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo RS, za “Nezavisne novine” istakao je da mu je žao zbog pogoršane epidemiološke situacije u Kantonu Sarajevo, zbog koje se razmišlja o lockdownu.

Istakao je da Republika Srpska ima kontinuitet najduže primjene mjera u ovom dijelu Evrope, kada je riječ o epidemiološkim mjerama kao što su fizička distanca, korištenje zaštitnih maski, ali i rad ugostiteljskih objekata, poslovnih subjekata i objekata kulture i ustanova školstva. Dodao je i da su stalni apeli nadležnih republičkih institucija prema javnosti doveli do podizanja svijesti kod građana RS.

Podsjetio je da je dosad vakcinisano više od 3.000 medicinskih radnika iz RS, kako u RS tako i u Srbiji.

“Bitno je da su lockdown u KS predložile kolege iz struke, mi ih u potpunosti razumijemo. S druge strane, mi ne želimo da se nepovoljna epidemiološka situacija iz Kantona Sarajevo prelijeva u Srpsku, te zbog toga uzimamo u aspekte i epidemiološku situaciju u RS, ali i u okruženju”, naveo je Zeljković.

ŠIRENJE: Ednan Drljević, infektolog iz Opšte bolnice “Abdulah Nakaš” Sarajevo, kazao je da su dolasci turista na aerodrom u Sarajevu jedan od razloga povećanog broja zaraženih u KS.

“Trenutno je u Kantonu Sarajevo epidemiološka situacija takva, imamo i više različitih sojeva virusa, kao što je britanski, ali vidljivo je da se povećan broj oboljelih pojavljuje i u drugim kantonima”, kazao je Drljević.

Drljević je i prvi ljekar koji je primio vakcinu protiv virusa korona u Opštoj bolnici “Abdulah Nakaš”, gdje je juče počela imunizacija medicinara, a vakcine su raspoređene u još nekoliko kantona u Federaciji BiH.

U poslovnoj zajednici u Srpskoj su protiv zatvaranja. Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, smatra da podaci o broju zaraženih i hospitalizovanih nisu takvi da je potrebno zatvaranje poslovnih subjekata.

“Jedina mjera koju treba da radimo je pojačana kontrola sprovođenja dosadašnjih mjera, koje su se pokazale efikasne. Privreda i građani su u prethodnom periodu dokazali da nema svrhe od zatvaranja. Bilo bi katastrofalno bilo kakvo zatvaranje”, rekao je Trivić za “Nezavisne”.

UTICAJ: Pero Ćorić, direktor Privredne komore Republike Srpske, kaže da bi svako zatvaranje i te kako negativno uticalo na proces proizvodnje.

“Bez obzira na to što su zemlje zapadne Evrope uvele rigorozne mjere, poput onih da se ne ide iz grada u grad, ostavili su svoju privredu da radi. Sve je podređeno tome. Naša preduzeća su ugovorno obavezna da određenog datuma moraju isporučiti robu. Ako se mi dovedemo u poziciju da bilo kakvom mjerom onemogućimo da preduzeća rade, ona će se naći u velikom problemu”, rekao je Ćorić.

Dalibor Šajić, predsjednik Udruženja poslodavaca ugostitelja i turizma RS (HORECA), kaže da je zatvaranje u RS opcija o kojoj ne treba ni razmišljati.

“Mi smo disciplinovani, odgovorno se ponašamo svugdje – od trgovina, preko fabrika do sportskih terena. Nemamo potrebe uvoditi bilo kakve restriktivnije mjere”, rekao je lider ugostitelja u Srpskoj.

Da zatvaranje u RS ne žele, potvrdili su juče i u opštini Istočno Sarajevo, gdje su najavili samo rigoroznije kontrole poštivanja epidemioloških mjera tokom vikenda.

Ljubiša Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva, rekao je da će se rigorozne kontrole poštovanja mjera vršiti posebno na području opština Istočna Ilidža, Istočno Novo Sarajevo, Pale i Jahorine.

“Grad Istočno Sarajevo i njegove opštine neće zatvarati ugostiteljske objekte. Odlučili smo dati šansu onome čemu pružamo šansu već godinu dana – životu i funkcionisanju uz poštivanje mjera, bez obzira na odluku vlasti u Kantonu Sarajevo da ga zatvore”, rekao je Ćosić, dodajući da će oštrije kontrole početi od petka, te da će kazne biti drastične i bez izuzetaka.

U pojedinim dijelovima BiH, štaviše, došlo je i do relaksacije mjera u ugostiteljstvu. Primjer je Tuzlanski kanton, gdje je, uprkos povećanju broja zaraženih, produženo radno vrijeme ugostiteljskih objekata, čiji su predstavnici nedavno i protestovali.

Zasad bez rigoroznijih mjera u Banjaluci

Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, rekao je nakon sjednice Gradskog štaba za vanredne situacije da u ovom trenutku neće uvoditi nove rigoroznije mjera zbog virusa korona, ali da će o tome biti riječ već u petak.

Zaključeno je da je situacija nepovoljna te da dnevno u Domu zdravlja bude pregledano između 300 i 400 pacijenata s respiratornim tegobama i temperaturom.

“Ovo je posljednji apel i poziv građanima da poštuju mjere i budu maksimalno disciplinovani, ako hoćemo da zadržimo mjere koje sada važe, da ne bismo išli u dalje pooštravanje”, rekao je Stanivuković.  

Nevena Todorović, direktorica Doma zdravlja, rekla je da je sve više školaraca zaraženo virusom, a samo 8. marta 70 ih je bilo pozitivno.

Dodala je da je zadnjih 10 dana znatno povećan broj oboljelih.    

“Situacija je krajnje ozbiljna i alarmantna, a posebno brine to što je u zadnjih sedam dana povećan broj osnovaca pozitivnih na koronu”, naglasila je ona.

Tehnološka škola Banjaluka organizovaće nastavu na daljinu do 24. marta zbog nepovoljne epidemiološke situacije.

(Nezavisne)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *