U podmajevičkim selima zanavljaju se zasadi šljive i jabuke /VIDEO/

U podmajevičkim selima zanavljaju se zasadi voća šljive i jabuke. Možda se malo i zakasnilo sa ovim poslovima kažu voćari, ali podsjećaju da su parcelu za sadnju počeli pripremati još jesenas, kako bi se zemlja odmorila.

I voćari u Srpskoj dobili su ove godine dodatna sredstva iz Republičkog kompenzacionog fonda, što je i pokrenulo intenzivniju sadnju i zanavljanje voćnjaka.

Prošlu godinu podmajevički voćari ispratili su sa prinosima šljive koji su bili manji za oko tridesetak odsto, dok je na drugim mikrolokalitetima mraz pričinio veću štetu, posebno u zasadima kruške.

Proizvodnja je ove godine znatno skuplja, tradicionalno majevička šljiva završava na trpezi i tržištu evropskih zemlja poput Njemačke, Austrije, Holandije, Švajcarske. Rusko tržište posljednjih godina postalo je kažu voćari sve zahtjevnije. Izvoznom cijenom šljive bili su dodaju zadovoljni. Za razliku od šljive jabuka sa ovog područja organizovanog otkupa nema, pa uglavnom završava na lokalnim tržištima.

Kisele sorte jabuka, prođu još uvijek imaju na domaćem tržištu, Evropa traži drugačiji sortiment dok se s druge strane sve manje količine jabuke iz BiH posljednjih godina plasira ka ruskom tržištu.

Procjenjuje se da je u hladnjačama ostalo neprodato još oko 6.000 tona domaće jabuke koje čekaju isporuku na ranije ugovorena tržišta, poput ruskog.

Ako izvoz na rusko tržište potpuno stane biće problem, međutim veći je ističu proizvođači njima problem što jabuka iz Poljske uzima primat na domaćem tržištu.

Poznato je da voćarska proizvodnja zahtijeva znatno veća ulaganja, u zasadima se raditi mora tokom cijele godine kako bi se došlo do roda, međutim kako kažu voćari u ovu su godinu ušli u veoma teškim okolnostima, koje su prouzrokovbale visoke cijene repromaterijala i energenata, koje su za sobom povukle lavinu poskupljenja na tršištu.Ipak cijenama domaćeg voća, naročito jabuke zadovoljni nisu.

Priznaju voćari da ih uz nisku cijenu guši uvoz zbog kojeg gube konkurentnost na domaćem terenu.

Oko 90.000 sadnica voća je u zasadima Njegića. U onom pod jabukom najzastupljenija je i kod njih sorta ajdared, dok su u mladim zasadima najzastupljenije novije sorte.

Na ruskom tržištu ajdared dobro prolazi kaže Njegić, a kad prodaš Rusima jabuku svaka je dodaje kroz osmijeh proizvodna godina dobra.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *