Razvojna agencija RS: Podrška data za više od 120 početnika u poslovanju

Razvojna agencija Republike Srpske /RARS/ do sada je realizovala 10 programa obuke početnicima u poslovanju, podržala njih 127, a najbolje poslovne ideje nagradila fondom nagrada od preko 120.000 KM, rekao je direktor RARS-a Marinko Đukić.

Đukić je u intervjuu Srni istakao da RARS nastavlja sa obukama u oblasti identifikacije, pripreme i sprovođenja razvojnih projekata na kojima sa polaznicima kroz konkretne primjere radi na razvoju logičke matrice koju koristi najveći broj donatora.

Ove obuke su, kaže Đukić, između ostalog, namijenjene zaposlenima u lokalnim upravama, lokalnim razvojnim agencijama, preduzećima i nevladinim organizacijama.

“Do sada je ovu obuku prošlo oko 600 lica iz 55 opština i gradova u Srpskoj, kroz 33 ciklusa. Prema informacijama kojima raspolažemo, za realizaciju čak 38 projekata na kojima se radilo tokom obuka obezbijeđena su donatorska sredstva u vrijednosti većoj od 14 miliona KM”, rekao je Đukić.

MEĐUNARODNI FORUM – PRILIKA ZA DIREKTNO POSLOVNO POVEZIVANjE

Đukić je ujedno za jesen najavio održavanje novog, osmog po redu, Međunarodnog foruma o saradnji, koji organizuje u saradnji sa Razvojnom agencijom Srbije, a koji će ove godine biti održan u Nišu.

On je naveo da će to biti nova prilika za direktno poslovno povezivanje preduzeća iz Srpske i Srbije, ali i zemalja okruženja i Evrope, sve zahvaljujući podršci Evropske mreže preduzetništva.

“Nastavljamo i sa savjetovanjem i radionicama o različitim temama za jedinice lokalne samouprave s ciljem razvoja preduzetničke infrastrukture, prvenstveno poslovnih zona. Veliki broj lokalnih zajednica zainteresovan je za ovu vrstu podrške jer želi maksimalno iskoristiti raspoložive kapacitete za privlačenje i realizaciju investicija”, istakao je Đukić.

DIGITALNI INOVACIONI HAB IDEMO PRUŽIĆE PODRŠKU KROZ ČETIRI VRSTE USLUGA

On je podsjetio da je RARS dio konzorcijuma koji realizuje projekat “Inovacije i digitalizacija malih i srednjih preduzeća /EU for didžital SME/”, koji podržava Digitalni inovacioni hab IDEMO, dodajući da su u tom konzorcijumu još i Inovacioni centar Banjaluka, Privredna komora Republike Srpske, Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Banjaluci i Agencija za razvoj preduzeća EDA.

Đukić je najavio da će Digitalni inovacioni hab IDEMO u narednom periodu pružiti podršku kroz četiri vrste usluga, gdje je krajnji cilj uvođenje digitalnih rješenja u oblastima za koje mala i srednja preduzeća iz sektora prerade drveta i metala izraze interes.

On je i pozvao zainteresovane privredne subjekte da se prijave na javni poziv za iskazivanje interesa i iskoriste podršku za digitalnu transformaciju.

NASTAVAK PODRŠKE POČETNICIMA U POSLOVANjU, NA JESEN NASTAVAK AKCELERATOR PROGRAMA NA PODRUČJU BIJELjINE

Đukić je rekao da je RARS u prvoj polovini godine nastavio sa redovnom podrškom početnicima u poslovanju kroz Akcelerator program, te najavio da je na jesen planirana realizacija ovog programa na području Bijeljine.

On je podsjetio i da je u saradnji sa Ekonomskim fakultetom Pale, gradom Istočno Sarajevo, opštinama u sastavu grada, Razvojnom agencijom grada Istočno Sarajevo i Zavodom za zapošljavanje Republike Srpske realizovan četvrti Akcelerator program na području Istočnog Sarajeva.

Prema njegovim rječima, preduzetnička znanja i vještine, kao i mentorsku podršku za razradu poslovnog plana dobilo je osam korisnika, a pet najboljih poslovnih ideja nagrađeno je novčanim i nenovčanim nagradama u vrijednosti od oko 14.000 KM.

“RARS je do sada realizovao ukupno 10 ovakvih programa u Republici Srpskoj. Podržali smo 127 početnika u poslovanju, a najbolje poslovne ideje nagradili fondom nagrada od preko 120.000 KM”, naveo je Đukić.

REALIZACIJA USLUGA KROZ EVROPSKU MREŽU PREDUZETNIŠTVA

Đukić je iz spektra nefinansijskih usluga koje pruža RARS izdvojio dvije – Kontroling akademiju i Prodajno marketinšku akademiju, koje se realizuju u okviru Evropske mreže preduzetništva.

“Kroz Prodajno-marketinšku akademiju pomažemo privrednim subjektima da unaprijede jedan od najvažnijih segmenata poslovanja, a to je prodaja. S obzirom na to da se koncept marketinga sa novim tehnologijama potpuno promijenio, ovdje vidimo prostor za ozbiljnu podršku preduzećima”, naglasio je Đukić.

Đukić je ukazao da kontroling predstavlja vodeću njemačku metodologiju upravljanja preduzećem kojom se prikupljaju poslovne informacije neophodne rukovodiocima za donošenje kvalitetnih poslovnih odluka, kao što su izrada budžeta, strateško planiranje, obračun troškova i učinaka, interno informisanje i izvještavanje, planiranje investiranja i dezinvestiranja, analiziranje poslovanja preduzeća, uvođenje elektronske obrade podataka, te posebna istraživanja.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *