Ravnopravnost polova pitanje je cjelokupnog napretka društva /VIDEO/

Podaci o zastupljenosti muškaraca i žena u institucijama, obrazovanju, zdravstvu i akademskoj zajednici objedinjeni su u publikaciji nazvanoj “Žena i muškarci u Bosni i Hercegovini” koju je izradila Agencija za statistiku. Nalazi istraživanja za prošlu godinu prezentovani  su danas u Sarajevu  gdje je ukazano na važnost rodne statistike u kreiranju politika.

Analize Svjetske banke pokazale su da su države gdje je bolja ravnopravnost polova ekonomski stabilnije, a povećan broj žena sa srednjom stručnom spremom podiže BDP za dva procenta. Agencija za statistiku BiH svake godine izrađuje statističke podatke iz polne strukture bh. stanovništva, a kao jedan od zabrinjavajućih podataka  navedeno je da su u BiH samo četiri odsto načelnice. To je ujedno i najveći jaz prisutan u BiH kada je u pitanju rodna statistika. 

Istovremeno mnogo je više visoko obrazovanih žena nego muškaraca u određenom starosnom setu podataka. Da su žene globalno diskriminisane i nedovoljno zastupljene u brojnim oblastima smatraju  i u EU .

Iako postoji određeni napredak kada je u pitanju zastupljenost muškaraca i žena u institucijama i uopšte na mjestima odlučivanja,  još uvijek stanje nije na zadovoljavajućem nivou.

U BiH postoji veliki jaz u ravnopravnoj zastupljenosti polova. Na nivou EU 30 odsto žena je u odborima javnih preduzeća, dok je u BiH 15 odsto žena na tim pozicijama, kažu u Delegaciji EU u BIH i podsjećaju  da je to pitanje jedno od ključnih za napredak BiH na putu ka Evropskoj uniji.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *