Povećana sredstva za poljoprivredu u tekućoj godini

Predstavnici Gradske uprave i Agrarnog fonda Grada Bijeljina održali su sa predstavnicima semberskih poljoprivrednih udruženja Javnu raspravu na temu Pravilnika o načinu i uslovima podsticaja u poljoprivrednoj proizvodnji za 2022. godinu. Tom prilikom, poljoprivrednicima je predstavljen Nacrt pravilnika o načinima na koje bi određeni podsticaji mogli biti uvećani.

Sreten Vučković iz gradskog Odjeljenja za poljoprivredu je naglasio da Pravilnik sadrži nove mjere, te da su promijenjena brojna ograničenja po korisniku.

– Ono što karakteriše ovaj Pravilnik su nove mjere koje su uvedene po prvi put. Tu se, prije svega, misli na regres premije osiguranja (regres na komercijalne kredite i na kredite IRB). Druge vrste podsticaja koje su bile ograničene za pojedine vrste proizvoda, povećane su po vrstama proizvodnje, a ograničene po korisniku. Takođe, novina je i stimulacija za mlađe poljoprivrednike do 40 godina, gdje će biti veći povrat sredstava na uloženo za plasteničku prozvodnju, navodnjavanje i organizovani otkup – rekao je Vučković.

Gradonačelnik Ljubiša Petrović napravio je poređenje u odnosu na prošlu godinu i rekao da su ove godine povećanja znatna u oblasti organizovanog otkupa voća i povrća, duvana, merkantilne pšenice, stočarske i pčelarske proizvodnje.

– Što se tiče organizovanog otkupa voća i povrća, prošle godine ograničenje je bilo 2.000 KM po korisniku, a ove godine je povećano na 2.500 KM po korisniku. Petnaest feninga po kilogramu za organizovani otkup duvana prošle godine povećano je na 20 feninga za ovu godinu. Maksimalan iznos po korisniku prošle godine je bio 1.500 KM, a ove godine je 2.000 KM po korisniku. Kada je u pitanju organizovani otkup merkantilne pšenice, prošle godine je iznos bio 2 feninga po kilogramu, a ograničenje 1.200 KM. Ove godine, Pravilnikom je predviđeno 3 feninga po kilogramu i ograničenje od 1.800 KM po korisniku.

U oblasti stočarske proizvodnje, prošlogodišnjih 150 KM po tovnom grlu, uvećano je na do 200 KM po tovnom grlu. Za steone junice je u prethodnoj godini bilo predviđeno 100 KM po grlu, a ove godine do 150 KM. Ograničenje za tovne prasiće u 2021. godini je iznosilo 1.000 KM po korisniku, a ove godine je 2000 KM. Ostalo je još da Upravni odbor Agrarnog fonda usvoji ove prijedloge nakon čega slijedi potpisivanje Pravilnika – pojasnio je Petrović.

Značajna promjena, prema ovom Pravilniku, se odnosi na pčelarsku proizvodnju – sada postoje četiri platne kategorije, a visina podsticajnih sredstava utvrđuje se za vlasnike koji posjeduju odgovarajući broj pčelinjih društava, odnosno košnica.

Za vlasnike koji imaju do 30 pčelinjih društava predviđen je iznos do 80 KM po korisniku, dok će oni koji imaju od 31 do 70 košnica dobiti do 100 KM. Iznos do 120 KM je rezevisan za pčelare koji imaju od 71 do 100 pčelinjih društava. Oni koji imaju više od 101 pčelinje društvo dobiće do 150 KM.

Premija za proizvodnju i uzgoj pčela ostvaruje se na osnovu zahtjeva udruženja pčelara, uz koji je potrebno priložiti specifikaciju korisnika podsticaja sa brojevima njihovih tekućih ili žiro računa grupisanih po bankama sačinjen na obrascu e. Pomenuti obrazac se dostavlja u štampanoj i elektronskoj formi na adresu Agrarnog fonda, odnosno na elektronsku adresu: [email protected]. Uz ovaj obrazac potrebno je dostaviti i izjavu odgovornog lica udruženja o broju pčelinjih društava u vlasništvu članova udruženja popunjena na obrascu ž, koji se nalazi u prilogu ovog Pravilnika.

Zahtjev za isplatu podsticajnih sredstava podnosi se najkasnije do 31. oktobra 2022. godine, a  isplaćivaće se do iznosa predviđenog za ovu namjenu jednom godišnje, nakon obrade prispjelih zahtjeva.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *