Počeli “Dani šljive” u Gradačcu – znak oporavka privrede u BiH /VIDEO/

U Gradačcu su juče otvoreni “Dani šljive – 48. međunarodni sajam poljoprivrede i prehrambene industrije”. Na sajmu koji će trajati do 28. avgusta predstaviće se više od 100 izlagača iz Bosne i Hercegovine, a prisustvovat će i predstavnici privrednih komora Slovenije i Hrvatske. Počasni gost ovogišnje manifestacije bio je ambasador Indonzije. U razgovoru za Arena televiziju gradonačelnik ovog grada je govorio o budućim planovima, projektima koji su u toku, privrednim i turističkim potencijalima, kao i o saradnji sa Bijeljinom.

Grad kojim dominira kula Husein kapetana Gradaščevića, poznatija kao Gradina, bogate istorije i kulture, koji je već 48 godina organizator Međunarodnog sajma poljoprivrede i prehrambene industrije – Sajam šljive, vodi gradonačelnik Edis Dervišagić. Sajam “Dani šljive” u Gradačcu je s godinama postao jedna od najvažnijih manifestacija na području Tuzlanskog kantona.  Gradonačelnik Gradačca Edis Dervišagić ističe da poruka iz ovog grada šalje pozitivnu priču i da je srušila apsolutno sve političke barijere, jer su na otvaranju sajma bili prisutni različiti nivoi vlasti, predstavnici stranih ambasada, izlagača iz svih krajeva BiH i inostranstva. Kako najavljuje već  sljedeći sajam u Gradačcu biće podignut na još veći nivo.

Na čelu grada Dervišagić je već skoro jednu deceniju. Kao strateški projekat na koji je izuzetno ponosan izdvaja  rješavanje pitanja vodosnadbijevanja Gradačca.  Veliki broj mjesnih zajednica nije imao riješeno vodosnabijevanje, a cijela vodovna mreža u samom gradu je bila zastarjela. U ovaj, kako ga Dervišagić naziva, generacijski projekat uloženo je više od 30 miliona maraka i riješen je problem pitke vode za 20.000 građana.

Prvi čovjek Gradačca ističe da ga posebno raduje što je ovogodišnji sajam posjetio i gradonačelnik Bijeljine. Dogovoreni su konkretniji kontakti u narednom periodu i unaprijeđenje saradnje između dva grada. U rješavanju problema vodosnadbijevanja i Bijeljina je bila primjer dobre prakse, a prema riječima Dervišagića, Gradačac može dosta naučiti od Bijeljine.

Gradačac nazivaju privrednom oazom na Sjeveru. Izvoz sa područja Gradačca je u prošloj godini dostigao je iznos od 350 miliona maraka što ovaj grad svrstava među prvih pet lokalnih zajednica u BiH.

Gradačac ima četiri industrijske zone, a u njima trenutno djeluju stabilne firme koje su uglavnom izvozno orijentisane. U zonama je razvijena i prehrambena industrija, a okvirno 40 posto proizvedenog mlijeka u BiH nastalo je upravo u dvije mljekare koje djeluju u Gradačcu. Također, tu je još i tekstilna industrija Kula Gradačac u kojoj je zaposleno više od hiljadu radnika, a registrovano je i više od hiljadu gazdinstava. Gradačac je primamljiva destinacija i za strane investitore, zastupljene su firme iz Francuske, Švajcarske, Austrije i Njemačke. Ne mogu reći da sam sretan kada kažu da je Gradačac privredna oaza, jer volio bih da je cijela BiH potentno i razvijeno područje i privredna oaza, poručuje Dervišagić i kaže da i u narednom periodu kroz razvoj industrijskih zona i određene povlastice privrednicima nastojati da Gradačac i dalje napreduje.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *