Kraft pivo sve rjeđe u krigli

Ekspanziju proizvodnje zanatskih piva usporila je prvo pandemija, a zatim dodatno i kriza uzrokovana sukobom u Ukrajini, jer je pored neminovnih poskupljenja i plasman proizvoda postao jedan od problema koji muče kraft pivare.

Proizvođači kraft piva širom zemlje suočavaju se sa padom prodaje, jer je njihov proizvod zbog sirovina skuplji u odnosu na industrijska piva. To potvrđuju i u laktaškoj kraft pivari “Gorštak”.

– Prodaja je slabija nego ranije, a najviše se uzdamo u izvoz za Švajcarsku. Svjetska dešavanja negativno su uticala i na nas, ali borimo se. Kraft pivo je skuplje u odnosu na industrijsko zbog načina proizvodnje i kvalitetnijih sirovina. Podigli smo minimalno cijene, jer smo bili primorani – rekao je izvršni direktor “Gorštaka” Nikola Galić.

Ovim poslom se bavi od maja 2017. godine, a za “Glas” priča da su uz recept kvalitetna sirovina i higijena prilikom proizvodnje preduslovi za dobro pivo.

– Bilo je na početku više pivara i entuzijazma, ali su sva dešavanja uticala da ta oblast stagnira. Iako i dalje ima ljudi koji se time bave, kao i onih koji piju zanatsko pivo, to nije ni približno kao u Hrvatskoj i Srbiji. Kod njih je mnogo više malih pivara, ali i veće interesovanje ugostitelja da u ponudi imaju i kraft piva. Kod nas se većina ugostitelja oslanja na ugovore sa “velikim” pivarama, pa tako ima i primjera da pab ima samo dvije vrste piva – rekao je Galić.

Prema njegovim riječima, u nešto boljoj situaciji su oni kraft pivari koji imaju svoje ugostiteljske objekte, gdje plasiraju svoj proizvod, ali svi su na mukama jer je ambalaža poskupjela više od 30 odsto, neke sirovine čak i do 50 odsto, a etikete i do sto odsto.

Kosta Stevanović iz Brčkog odlučio je 2018. godine da pokrene “Laufer” kraft pivaru. Hobi, koji je kasnije prerastao u biznis za ovog tehnologa po struci, posao je koji radi sa posebnom strašću.

Prema njegovim riječima, kraft pivari prolaze kroz težak period.

– Utihnulo je interesovanje posljednjih godina kako zbog korone, a još više zbog dešavanja u Ukrajini jer je repromaterijal poskupio i do 50 odsto. Ne možemo pretjerano da dižemo cijene pošto su nam proizvodi i ovako premijum jer idemo na kvalitet, a ne kvantitet, pa smo nešto malo podigli cijene – rekao je Stevanović za “Glas”.

U svakoj proizvodnji potrebno je stalno ulagati, a ništa drugačije nije ni kada je zanatsko pivo u pitanju.

– Ovo je nama porodični biznis, svi radimo, proizvodimo, kuvamo, pakujemo, prodajemo, dostavljamo. Ljubav nas drži i dokle god možemo opstati, radićemo – istakao je Stevanović.

Direktor Zanatsko-preduzetničke komore RS Jovan Bratić rekao je za “Glas” da je sve poskupjelo, pa tako i kraft pivo.

– Kakva god bude kriza, zanatstvo će opstati, jer je žilavo. Ko god nije zadovoljan i ne vidi svoju računicu, treba da prestane raditi. Uvijek sam na strani zanatlija. Ipak, nemamo svi predispozicije da budemo dobri preduzetnici, dug je to proces – rekao je Bratić.

Glavna uloga

Zaljubljenika u kraft pivo ima, ali cijena igra glavnu ulogu.

– Možemo napraviti sezonska piva po ugledu na američka, ali litar bi koštao od 13 do 14 KM, što mogu priuštiti rijetki. Naša kraft piva koštaju od 3,5 do četiri marke – kazao je Stevanović.

(GlasSrpske)


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *