Kakvi su uslovi za prihranu ozimih usjeva i pripremu oranica za sjetvu? /VIDEO/

Stanje usjeva na području Semberije je šaroliko u zavisnosti od toga kada je obavljena jesenja sjetva te o kakvom tipu zemljišta je riječ, te koji nivo agrotehnike je primjenjen, ocjenjuju agronomi.

I sa prihranom usjeva krenulo se nešto kasnije jer su hladni martovski dani u prethodnom periodu sprečavali obavljanje ove godine veoma skupog posla.Za uspješnu prihranu potrebno je da nakon obavljenog posla na njive padne određena količina kiše, kako bi usjevi bolje usvojili hranjive elemente.

S obzirom na cijene mineralnih đubriva, često se u razgovoru sa poljoprivrednim proizvođačima može čuti da će se ove godine više okrenuti folijarnoj prihrani.Ipak jasno je da osnovna prihrana igra najznačajniju ulogu kod uspješnog razvoja listne mase usjeva.

Uporedo sa prihranom treba oranice pripremiti i za zasnivanje proljećne sjetve. Na ovom području najrasprostranjenija ratarica je kukuruz kojoj će i pripasti najveće površine u sjetvi koja predstgoji. Klimatske promjene godinamaq unazad pomjeraju rokove sjetve, stručnjaci sugerišu proizvođačima da prate temperature zemljišta koje su najbolji pokazatelj i reper kada treba zaorati sjeme, kako bi se izbjegli problemi i eventualno presijavanje parcela.

Poljoprivrednici su sjeme kukuruza gotovo obezbjedili, ove godine poslove i samu nabavku sjemena olakšaće im nova mjera resornog ministarstva kojom se subvencioniše nabavka svakog hibrida kukuruza. Oni koji su sjeme nabavili, već prilažu fiskalne račune i potrebnu dokumentaciju kako bi ostvarili ovo pravo.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *