Gazdinstva čekaju dogovor stručnjaka

BiH je, nakon pregovora, na pragu da napravi novi korak u pravcu sprovođenja popisa poljoprivrede, a sve konce u rukama će držati grupa u kojoj će se naći stručnjaci iz raznih oblasti i sa svih nivoa vlasti.

Posljednji popis poljoprivrede u BiH je sproveden 1960. godine, a ova tema je stigla na listu domaćih obaveza i potreba još prije nekoliko godina, a u međuvremenu je održano i nekoliko sastanaka predstavnika BiH, Srpske i FBiH, gdje je polemisano i o okvirima, odnosno aktima koji su potrebni kako bi taj posao bio završen. Agencija za statistiku BiH, kao jedan u nizu aktera, pripremila je odluku koja predviđa formiranje radne grupe sa zadatkom da pripremi i usaglasi akcioni plan za pripremu, sprovođenje i diseminaciju rezultata popisa poljoprivrede u BiH 2021-2024. godine.

U dokumentu, prema navodima iz odluke, treba da bude objašnjen značaj popisa, ciljevi, tabelarni prikaz glavnih aktivnosti, uključujući institucije za realizaciju i vremenski okvir izvršenja aktivnosti za strateške mjere koje podrazumijevaju pripremu, implementaciju i analizu podataka.

Mjesta u radnoj grupi su predviđena za predstavnike sve tri statističke institucije, Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, ministarstava poljoprivrede, finansija, uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove u Srpskoj i FBiH, te predstavnike Vlade Brčko distrikta.

Planom, koji treba da potvrdi Savjet ministara, predviđeno je da kvorum za rad postoji kada je prisutno najmanje 12 članova, od čega po četiri iz svakog konstitutivnog naroda, te da je konsenzus put do odluke.

– Radna grupa dogovorom može po potrebi uključiti i druge eksperte iz institucija u BiH ukoliko procijeni da je potrebna pomoć – istaknuto je u dokumentu Agencije za statistiku, gdje se navodi i da akcioni plan treba da bude završen tri mjeseca nakon usvajanja odluke, te proslijeđen Savjetu ministara na razmatranje i usvajanje.

Početak priče o popisu poljoprivrede ostao je u znaku suprotstavljenih stavova Agencije za statistiku BiH i Federalnog zavoda za statistiku, iz kojih su ukazivali da je za popis potreban zakon o poljoprivredi BiH, što su kategorično odbacivali predstavnici Zavoda za statistiku Republike Srpske, ukazujući da je poljoprivreda u isključivoj nadležnosti entiteta i da je sve moguće završiti na osnovu jedinstvene metodologije.

Organizacija poljoprivrednog popisa u BiH bila je tema sastanka koji je još u julu prošle godine održao ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac sa predstavnicima nadležnih ministarstava i statističkih agencija u Srpskoj, FBiH i na nivou BiH.

Tada je istaknuto da u statističkim agencijama na svim nivoima postoje kapaciteti i visok stepen saglasnosti da je neophodno definisati jedinstvenu metodologiju, a ne usvajati zakonsko rješenje.

Drugi po redu i posljednji popis poljoprivrede u bivšoj Jugoslaviji, a time i na prostoru BiH, sproveden je 1960. godine. Treći, na uzorku od 20 odsto gazdinstava, bio je 1969. godine i obuhvatao je društvena i individualna gazdinstva.

Upitnik

U Republičkom zavodu za statistiku početkom mjeseca su “Glasu Srpske” potvrdili da traje priprema upitnika i metodologije za budući puni popis poljoprivrede, uz druge aktivnosti. Ponovili su da bi, prema planu, popis poljoprivrede trebalo da bude realizovan u jesen 2023. godine, dok bi se tokom 2022. godine realizovalo pilot istraživanje.

(Glas Srpske)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *