Farme muznih grla pod teretom troškova; Još nema značajnijeg rasta cijena mlijeka /VIDEO/

Na farmama muznih grla svakodnevno rastu troškovi zbog visokih cijena stočne hrane, pa su proizvođači kako kažu suočeni sa problemima, kako u nezavidnim okolnostima održati proizvodnju jer cijenama mlijeka nisu zadovoljni.

Đokić je unazad petnaestak godina u modrenizaciju svoje farme uložio mnogo. Sa rastom broja grla, širili su se i kapaciteti staje, građeni su novi objekti, a kako bi osigurao kontorlu proizvodnosti svakog grla, te poboljšao dinamiku muže, nabavio je Nebojša i robota za mužu. Sve što je do sada uložio nulirati, bilo bi i sam priznaje veoma teško, međutim problemi su naglašava u ovom sektoru evidentni.

Usavršen je sistem i način proizvodnje na ovoj farmi. Nastoji domaćin kaže da što više junica iz vlastitog odgoja uključi u proizvodnju.

Upravo je u ovom trenutku teško do zarade koju uporno obaraju sve veći troškovi. Nije lako usljed enormno visokih cijena stočne hrane i ostalih inputa u biljnoj proizvodnji koja se oslanja na stočarsku, održati oko 160 grla na farmi, kaže i Nebojša.

Oko 1.000 litara mlijeka dnevno izađe sa ove farme u Dvorovima kod Bijeljine. Dok se gotovo svakodnevno nižu nova poskupljenja životnih namirnica, cijene mlijeka na tržištu još nisu doživjele značajniji rast. U takvim nezavidnim tržišnim okolnostima teško je kažu proizvođači i odrediti koja bi to bila realna cijena mlijeka. Jasno je poručuju da bi cijena sirovog mlijeka morala biti veća.

Pogođeni prošlogodišnjom sušom koja je obrala dio kukuruza namijenjenog za ishranu stoke, znali su semberski farmeri da im kvalitet uskladištene silaže neće biti na zavidnom nivou, pa u ostale komponente kako bi se održala proizvodnja mlijeka treba uložiti sada više sredstava.

Redovnošću isplate premija po litru proizvedenog i predatog mlijeka zadovoljni su mljekari, međutim u ovom je sektoru trenutno teško do računice pa je i negodovanje među proizvođačima na otkupne cijene mlijeka više izraženo.

Predsjednik Udruženja mljekara Srpske Vladimir Usorac ističe da je korekcija cijene mlijeka od nekoliko pfeninga kojoj su pristupile pojedine mljekare neznačajna s obzirom na aktuelno stanje u mljekarstvu.

U nekim krajevima proljetna sjetva je okončana u drugim još uvijek traje. Uslovi za sjetvu tamo gdje su dospjele određene količine padavina su dobri, međutim nije svugdje tako.

I đubrivo iz Turske stići će kasno navodi Usorac pa pominje i plavi dizel.

Upravo zbog cijena stočne hrane korigovane su i cijene u sektoru proizvodnje mesa. Brinu i ratari koji proizvodnju zasnivaju uz redukovanu primjenu mineralnih đubriva, što je ove godine najskuplja stavka u zahtjevnom poslu. Pribojavaju se da će podbaciti prinosi i da će otkupne cijene domaćeg hljebnog zrna biti niže od onih koje su realne.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *