Cvjećarima cvjetaju ruže

Društvene mreže obavile su veliki posao u vrijeme pandemije za cvjećarski sektor pa je prodaja ruža, tulipana i drugog cvijeća naglo skočila, a dostava najljepših aranžmana, koji su preplavili internet, nikada nije bila veća.

U prilog povećanoj prodaji govori i podatak Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH prema kojem je u prvom polugodištu ove godine uvezeno cvijeće u vrijednosti 12,7 miliona maraka.

– U istom periodu je izvezeno cvijeće vrijednosti nešto više od 3,5 miliona KM – pokazuju podaci UIO.

U cvjećarama širom Srpske kažu da su narudžbe skočile u vrijeme zatvaranja zbog virusa korona, a posao nije splasnuo ni kada su mjere popustile. U razgovoru za “Glas Srpske” ističu da ih promocija preko društvenih mreža podstiče na kreativnost, a nisu rijetkost ni situacije da im kupci sugerišu kako da aranžiraju cvijeće.

– Društvene mreže poput “Instagrama”, “Fejsbuka” i “Pinteresta” obavile su veliki posao u našoj branši. Dostava cvijeća nikad nije bila traženija – kazala je Aida Gagula iz banjalučke cvjećare “Paloma Grand”.

Najviše cvijeća stiže iz Holandije, zatim Ekvadora i Italije. Cvjećare robu poručuju u prosjeku dva puta sedmično u zavisnosti od godišnjeg doba i potražnje.

Aranžmanima uglavnom dominiraju ruže, kojima se oduvijek iskazivala ljubav, ali i prijateljstvo za cijeli život.

– Obim posla je povećan, a tome doprinosi promocija putem interneta. Cijene cvijeća su povećane u vrijeme pandemije – kazali su u bijeljinskoj cvjećari “Čarolija”.

Pune ruke posla imaju i u Gradišci. Tamošnji cvjećari kažu da se cvijeće prodaje tokom cijele godine.

– Narod uvijek i umire i rađa se, udaje se i slavi rođendane, a tu su slave i razne vrste proslava, tako da je potražnja za cvijećem velika. Cijene su više i ne samo cvijeća nego je poskupjela i svila i repromaterijal za ukrašavanje – rekli su u jednoj tamošnjoj cvjećari ističući da nisu rijetkost ni njihovi zemljaci u inostranstvu, koji naručuju aranžmane da bi obradovali najmilije. Dodaju da u vrijeme pandemije mnogi nisu mogli na sahranu rođacima pa je cvijeće dosta naručivano za tu priliku.

Praznici

U cvjećarama ističu da se 8. mart ipak izdvaja kao dan sa najvećom prodajom u godini. Veći obim prodaje, tvrde cvjećari, bilježi se i u ljetnom periodu za vrijeme svadbenih svečanosti. Na pitanje ko više kupuje cvijeće – da li su to muškarci ili žene, odgovor je bio da oba pola podjednako kupuju.

(Glas Srpske)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *