Zbog korone otkazi za deset odsto novinara

Novinarska profesija se omlovažava, a zaposleni u medijima nisu adekvatno plaćeni niti društveno priznati, iako su u svim kriznim situacijama, pa i tokom epidemije korona virusa, angažovani na licu mjesta, saopšteno je iz Sindikata medija i grafičara RS.

Govoreći o stiuaciji za vrijeme vanrednog stanja nastalog virusnom pandemijom Covid-19, sindikalci podsjećaju da su novinari i medjski radnici u javnim i privatnim medijima dosljedno radili svoj posao, te blagovremeno i kvalitetno izvještavali stanovništvo, ali da za to nisu adekvatno nagrađeni.

– Većini njih su plate ostale iste, ili su čak smanjene, uprkos povećanom obimu profesionalnih zadataka. Neki možda i jesu dobili jednokratne pomoći, ali većina nije, i pitanje je da li će ta sredstva, u medijskim kućama koje ih dobiju,  poslodavci sami znaju ili kako su već navikli, a najmanje će dobiti radnici – upozoravaju iz Sindikata.

Prema podacima koji su dobijeni na osnovu ankete koju je provelo Udruženje BH novinari, samo 13 odsto novinara u BiH bilo je dodatno plaćeno za svoj rad tokom epidemije virusa korona. Više od 10 odsto novinara u BiH ostalo je bez posla od proglašenja epidemije virusa korona. Više od 62 odsto anketiranih novinara navelo je da je obim njihovih radnih zadataka znatno povećan.

Na slična način su, upozoravaju sindikalci, ugrožena radna prava ne samo novinara, nego i svih drugih medijskih profesionalaca: fotoreportera, snimatelja i montažera.

Kakva je situacija u medijima u BiH, najbolje se pokazalo na primjeru Oslobođenja, najstarije dnevne novine u BiH, kao i televiziji O kanal, koja je dio iste kompanije sa sjedištem u Sarajevu. U ove dvije redakcije je, prema tvrdnjama novinara, tokom korona krize bez posla ostalo oko 40 medijskih profesionalaca, bilo da su dobili otkaze, ili da im nisu produženi privremeni ugovori. Samo u jednom danu podjeljeno je šest otkaza, a oni koji su ostali na poslu morali su da potpišu ugovor po kojem će raditi za 600 KM mjesečno. Uz to, povećan im je i obim posla.

Iz međunarodnih organizacija i evropskih institucija odmah je poslata poruka da se država mora pobrinuti da, u kriznoj situaciji, sačuva medije, jer su oni preduslov za izgradnju demokratskog društva. Upućen je i apel da osnuju fondovi za pomoć i podršku medijima i novinarima.

(SrpskaInfo)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *