Od početka ove godine gorivo u BiH konstantno ima trend pada cijena, ali to nije uticalo na cijene ostalih proizvoda.
Kako kažu sagovornici “Nezavisnih“, proizvođači se obično pravdaju da je razlog tome što su ti proizvodi proizvedeni po višim cijenama, iako su ranije spominjali da je udio cijene goriva u krajnjem proizvodu izuzetno visok.
Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da pad cijena goriva ima uticaj na kretanje cijena proizvoda i usluga u mjeri u kojoj troškovi ovog energenta participiraju u cijeni koštanja.
“Ono što utiče na sporiju transmisiju pada cijene nafte na pad cijena proizvoda jeste rigidnost cijena na niže. Proizvođači se obično pravdaju da su proizvodi u prometu proizvođeni sa inputima nabavljenim po višim cijenama. Iz tog razloga treba očekivati pad cijena sa određenim vremenskim pomakom. Takođe, stepen koncetracije na tržištima utiče na moć ponuđača i brzinu prilagođavanja svjetskim cjenovnim trendovima”, kazao je Mlinarević.
Zbog čega cijene ostalih proizvoda ne padaju dok su cijene goriva na niskom nivou, Igor Gavran, ekonomista, ističe da je razlog tome jednostavno pohlepa i odsustvo bilo kakvih sankcija.
“Isti oni koji su pravdali poskupljenja rastom cijena goriva sada se prave ludi kada cijene padaju. I pošto ih niko ne sprečava, naravno da će nastaviti povećavati svoj ekstraprofit”, kazao je Gavran.
Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Srpske, kazao je da su od početka ove godine cijene goriva na pumpama uglavnom bile u padu.
“Bilo je nekoliko puta nešto malo rasta cijena, ali neznatno”, kazao je Savić za “Nezavisne novine” i dodao da su cijene dizela na benzinskim pumpama u Srpskoj sada 2,24 do 2,29 KM po litru, dok benzin košta od 2,19 do 2,29 KM.
Dodao je da je vrlo teško prognozirati šta će se u narednom periodu dešavati i na svjetskom, ali i na domaćem tržištu.
Almir Bečarević, stručnjak za energetiku iz Sarajeva, kazao je da je pad cijena goriva pomogao poljoprivrednicima i onima koji za svoj finalni proizvod najviše koriste gorivo.
“Činjenica je da su cijene naftnih derivata u osjetnom padu na benzinskim pumpama, a zašto se to u velikoj mjeri nije prelilo i na određene proizvode, vjerovatno je to stvar i za inspekciju, ali i sve one trgovce koji ne prate te cijene”, ističe Bečarević.
Kako je rekao, danas dizel košta od 2,1 do 2,2 KM po litru, a prije dvije godine je to bilo preko tri marke, te je istakao da, kada dođe do rasta cijene goriva, veliki dio proizvoda poskupi.
“Ali kada je obrnuta situacija, to ide jako teško”, kazao je Bečarević i dodao da su cijene od ove godine u padu za 30 feninga po litru.
“Na svjetskim berzama u tom periodu došlo je do pada cijene barela nafte sa 75 dolara na 65 dolara”, kazao je Bečarević.
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Prijedor, kazala je ranije za “Nezavisne novine” da su cijene goriva znatno niže nego u prethodnom periodu.
“Ali, svi trgovci najavljuju poskupljenja osnovnih životnih namirnica. Nekako ne razumijemo zbog čega dolazi do podizanja cijena ili dok god ne budemo imali ograničene marže, može dolaziti do poskupljenja kako ko hoće”, kazala je Marićeva.
Ističe da je za potrošače veoma dobro što su niže cijene goriva, ali to ne prati pojeftinjenje ostalih namirnica.
“Od kada je pojeftinilo gorivo, nijedna cijena bilo kojeg proizvoda nije smanjena”, kazala je Marićeva i dodala da bi po nekoj logici trebalo, kad dođe do pada cijene goriva, da dođe i do nižih cijena osnovnih životnih namirnica.
“Ali ne smatramo da će doći do toga, jer je ranije dolazilo do nižih cijena pa nisu snižavali ostale cijena”, kazala je Marićeva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com