“Utvrđivanje tačnog porijekla ikone može biti teško” /VIDEO/

Ikona koju je predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik poklonio minstru vanjskih poslova Rusije Sergeju Lavrovu vraćena je u Bosnu i Hercegovinu, tačnije u sef u kabinetu srpskog člana predsjedništva Milorada Dodika.  Kako stvari stoje, ovoj aferi još se ne nazire kraj.

Rusija je, 23. decembra, vratila ambasadi BiH u Moskvi pozlaćenu ikonu,a nakon što je izražena sumnja da se radi o ukrajinskom nacionalnom blagu. Ambasador BiH u Rusiji Željko Samardžija predao je danas spornu ikonu koju je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik poklonio ruskom šefu diplomatije Sergeju Lavrovu ,a ikona je pohranjena u sef u kabinetu predsjedavajućeg.

Iz Dodikovog kabineta je od Ambasade Ukrajine u BiH zatraženo da pojasni na osnovu čega bazira tvrdnje da je ikona kulturna baština ove zemlje, da iznese relevantne dokaze koji nisu bazirani na internet izvorima, te da objasni i predoči dokaze kome i u kojem periodu je ona pripadala ukoliko ih posjeduje.

Jovan Janjić, doktor kulturoloških nauka ne spori da, ukoliko postoje sporna pitanja, na njih treba dati odgovor, ali kaže, u ovom slučaju, utvrđivanje tačnog porijekla ikone može biti teško. Slične su, tvrdi, rađene u Kijevu u 18. vijeku, u vrijeme dok je bio dio carske Rusije, i to u 10 hiljada primjeraka.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine 18. decembra je formiralo predmet, kako bi izvršilo provjere „u vezi s ikonom Svetog Nikole koju je Milorad Dodik, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, poklonio ministru Sergeju Lavrovu“.

Ikona koju je srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik poklonio ministru inostranih poslova Ruske Federacije Sergeju Lavrovu duže od 15 godina bila je u vlasništvu jedne banjalučke porodice, koja je izrazila želju da je pokloni Lavrovu. Ovo je juče za RTRS ispričao savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH Radovan Kovačević. Kovačević je istakao da ikona nije ukradena, kao i da je apsolutna neistina da je riječ o kulturnom blagu i o nečemu što je otuđeno za vrijeme nekakvih ratnih dejstava.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *