Utajama oštetili BiH za 34 miliona

Službenici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH u 2019. i ovoj godini podnijeli su nadležnim tužilaštvima 138 prijava protiv poreskih obveznika zbog sumnje da su oštetili BiH za 34,64 miliona maraka.

Načelnik Odjeljenja za komunikacije u UIO Ratko Kovačević rekao je “Glasu Srpske” da su u 2019. godini nadležnim tužilaštvima podnijeli 91 prijavu protiv poreskih obveznika.

– Te prijave podnesene su zbog postojanja sumnje o počinjenom krivičnom djelu iz oblasti indirektnih poreza. Procijenjena šteta po tim prijava iznosi 22,14 miliona maraka – kazao je Kovačević.

Kada je riječ o ovoj godini, naglasio je da je do 11. juna nadležnim tužilaštvima podneseno 47 prijava protiv poreskih obveznika zbog postojanja osnova sumnje o počinjenom krivičnom djelu iz oblasti indirektnih poreza i počiniocima.

– Ukupni iznos štete po podnesenim prijavama ove godine iznosi 12,50 miliona maraka  – kazao je Kovačević i dodao da ne mogu navoditi o kojim poreskim obveznicima je riječ, s obzirom na to da su podnesene prijave u Tužilaštvu BiH, koje vodi određene istražne radnje po tim predmetima.

Kovačević je naglasio i da dug po osnovu poreza na dodatu vrijednost, tačnije po PDV prijavama, trenutno iznosi nešto više od 503 miliona KM.

– U taj iznos je uključen glavni dug i naknadni teret prinude  – naveo je Kovačević.

Ekonomisti ističu da je izbjegavanje plaćanja poreza prisutno u svim zemljama, ali da u BiH prednjači u tome.

– BiH je na svjetskim listama, kada se u obzir uzima korupcija i izbjegavanje plaćanja poreza, dosta visoko kotirana. Međutim, u posljednje vrijeme možemo primijetiti i da poreske uprave i UIO unapređuju svoj rad, koji je rezultirao rastom poreskih prihoda – rekao je izvršni direktor Udruženja ekonomista RS “SWOT” Saša Grabovac i dodao da je izbjegavanje plaćanja poreza negativna pojava i da poreske uprave i UIO treba da ulažu napore i svedu tu praksu obveznika na najmanju moguću mjeru.

Naglasio je i da su svi oni koji izbjegavaju plaćanje poreza nelojalna konkurencija onima koji to redovno rade.

– Mi, kao Udruženje ekonomista RS, podržavamo sve one aktivnosti koje vode ka rješavanju i smanjenju koruptivnih aktivnosti kad je u pitanju naplaćivanje poreskih prihoda – naveo je Grabovac.

Mnogi dužnici više ne postoje

Kada je riječ o dugu po osnovu prijava PDV-a, Saša Grabovac je dodao da veliki broj privrednika koji imaju ta dugovanja uopšte više ne postoji.

– Nadležne institucije treba da rade na čišćenju svojih bilansa, odnosno otpisivanju tih potraživanja jer mnoge firme koje se nalaze na tom spisku više ne postoje – rekao je Grabovac.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *