Zbog cjelokupne situacije i moguće pojave koronavirusa u Bosni i Hercegovini, nastavljaju se preduzimati mjere predostrožnosti. Nadležni tvrde da mjesta za paniku nema.
O mjerama zaštite i prevenciji zaraze koronavirusom danas su razgovarali premijeri Srpske i Federacije sa predstavnicima kliničkih centara.Sastanku u Doboju prisustvovali su i ministri zdravlja oba entiteta.
Medicinsko osoblje u kliničkim centrima u BiH za sada ima dovoljno jednokratnih zaštitnih maski, ali će im, kako bi odgovorili na eventualne slučajeve korona virusa, trebati još. Takođe, biće im potreban i dodatni broj testova, a nedostaje i respiratora sa teškim plućnim oboljenjima.
Situacija u Republici Srpskoj je pod kontrolom, zaraženih nema. Institut za javno zdravstvo RS preporučuje osobama koje su u poslednjih 14 dana boravile ili dolaze iz Italije, ili drugih žarišta virusa, da se telefonski jave nadležnim domovima zdravlja, kako bi se uzeli podaci, eventualno preduzele epidemiološke mjere, odnosno dali savjeti o daljem postupanju.
Na Međunarodnom aerodromu Sarajevo postavljen je punkt za skeniranje putnika zbog straha od širenja virusa korona. Mere predostrožnosti provode se na nivou cijele BiH.
Koronavirus do sada je zabeležen u 30 zemalja u svetu. Prvi slučaj novog koronavirusa potvrđen je i u Grčkoj. U Hrvatskoj je zabeležen drugi slučaj koronavirusa, reč je o bratu pacijenta koji je nedavno doputovao iz Milana, koji radi u Hrvatskoj elektroprivredi, gdje je zatvoren restoran u zgradi, a dio zaposlenih je poslat kući.
Srpskim državljanima koji su na kruzerzu u Jokohami, a koji nisu pozitivni na koronavirus javljeno je da brod napuštaju sutra, nezvanično saznaje specijalni reporter RTS-a. Nakon iskrcavanja državljani Srbije ostaće još najmanje 14 dana u Japanu.
Predsjednik Aleksandar Vučić sastao se danas sa predstavnicima svih zdravstvenih i drugih institucija koje učestvuju u borbi protiv korona virusa. Ističe da je napravljen detaljni plan za slučaj da zaraza stigne i u Srbiju.