Registracijom gazdinstava lakše do posla, podsticaja i razvoja ruralnih područja /VIDEO/

Cilj kampanje “Zajednička odgovornost za dobrobit zajednice” je jačanje sistema  za podršku samozapošljavnju marginalizovanih kategorija  u ruralnim zajednicama, kroz registraciju komercijalnih gazdinstava. Kampanja se sprovodi u pet lokalnih zajednica; Bratunac, Rudo, Sokolac, Modriča i Bijeljina gdje je danas i predstavljen Projekat  ‘’Unapređenje socijalnih usluga kroz jačanje nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini” .

U poljoprivredi su mnogi vidjeli šansu za ostvarenje solidnih prihoda. Uprkos nestabilnim tržišnim prilikama i problemima plasmana sve je više onih koji se samozapošljavaju upravo u poljoprivredi. Već nekoliko godina unazad, u Srpskoj je bilježen pad registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, međutim u posljednje dvije godine zbog podsticaja koje kroz mjere agrarne politike kreira resorno ministarstvo, raste i broj registrovanih gazdinstava.

Ukupan broj registrovanih poljoprivrednih gazdinstava u Registru poljoprivrednih gazdinstava ima trend blagog rasta. U 2020. godini ukupan broj poljoprivrednih gazdinstava, klijenata je bio 40.630, dok je 2019. godine taj broj bio 40.501. Značaj registracije poljoprivrednih gazdinstava prepoznale su i neke nevladine organizacije koje do kraja juna mjeseca sprovode kampanju “Jačanje sistema usluga u zapošljavanju marginaliziranih kategorija – Zajednička odgovornost za dobrobit  zajednice”.

Kampanja se sprovodi u pet lokalnih zajednica; Bratunac, Rudo, Sokolac, Modriča i Bijeljina gdje je nedavno predstavljen Projekat  ‘’Unapređenje socijalnih usluga kroz jačanje nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini” .

Budućnost ruralnih područja je poljoprivreda, shvatili su to mnogi pa su se prihvatili rada na svojim imanjima kako bi obezbijedili egzistenciju, te održali život na selu.

Kako bi se proizvodnja širila i dalje napredovala,  pet nevladinih organizacija krenulo je u realizaciju kampanje “Zajednička odgovornost za dobrobit zajednice”, s ciljem da se pomogne ljudima bez zaposlenja da registruju svoja gazdinstva, te da uz to obezbijede penziono i zdravstveno osiguranje ali i steknu pravo da apliciraju prema resornom ministarstvu za podsticaje.

Registracija poljoprivrednih gazdinstava iziskuje od poljoprivrednika da ispune i određene obaveze na mjesečnom, odnosno godišnjem nivou, međutim s druge strane proizvođačima registrovano gazdinstvo garantuje sigurniji i održiv posao.

Kampanja je usmjerena ka poljoprivrednicima, loklanim samoupravama, nevladinim organizacijama, pripadnicima marginalizovanih grupa, biroima za zapošljavanje, a  sve u cilju stvaranja mogućnosti zapošljavanj marginaliziranih kategorija. Cilj je lobirati i na lokalnu vlast da kroz svoje planove pruži podršku registraciji poljoprivrednih gazdinstava kako bi se na takav način zaposlilo više ljudi i omogućio održivi ostanak na selu.

Projekat  ‘’Unapređenje socijalnih usluga kroz jačanje nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini” realizuje CARE International  uz finansisku podršku Austrijske Razvojne Agencije. Kako je rečeno čeka se i na usvajanje Zakona o socijalnom preduzetništvu, o kojem se priča dugi niz godina a koji još čeka na usvajanje.

Projekat kojim su obuhvaćena socijalna preduzeća i nevladin sektor u pet lokalnih zajednica već daje rezultate, do zaposlenja u socijalnim preduzećima gdje je akcenat stavljen na poljoprivbrednu proizvodnju zaposleno je više od 100 radnika, a indirektno na sezonske poslove biće raspoređeno tri puta više ljudi.

Riječ je o dvogodišnjem projektu koji je vrijedan 450.000 evra. Baviti se poslom u kojem si najbolji, održavati seoska imanja , registracijom gazdinstava doći do posla, te unaprijediti poljoprivredu, misija je kampanje koja će trajati do kraja juna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *