Podsticaji povećali proizvodnju povrća

Proizvodnja hrane u Srpskoj konstantno se povećava, a da je tako, najbolje pokazuje podatak Agencije za agrarna plaćanja RS prema kome su lani izdvojeni podsticaji za 34.038 tona povrća, što je za oko četiri puta više u odnosu na 2016. godinu, kada su premirane 8.854 tone.

U okviru podrške biljnoj proizvodnji, kako su istakli u Agenciji za agrarna plaćanja, takođe se uočava trend rasta proizvodnje voća, pa je tako lani proizvedeno 35.059 tona, što je za 31 odsto više u odnosu na 2016. godinu.

Prema riječima direktora Agencije za agrarna plaćanja Predraga Sladojevića, premirani obim proizvodnje lani je u odnosu na 2016. godinu značajno povećan i kod uzgoja visokokvalitetnih priplodnih junica, priplodnih ovaca i koza, te goveda u sistemu krava-tele, uzgoja krmača i nazimica, kao i u pčelarskoj proizvodnji.

– Podrškom proizvodnji kvalitetno-priplodnog podmlatka se stvaraju uslovi za povećanje ekonomičnosti, obima i kvaliteta stočarskih proizvoda. Povećanjem broja goveda, svinja i ovaca racionalno se koriste raspoloživi zemljišni kapaciteti, a posebno ogromne površine livada i pašnjaka kojima zemlja raspolaže, kao i sporedni proizvodi u biljnoj proizvodnji koji se inače ne bi mogli upotrijebiti za druge namjene. Stabilizacijom govedarske, ovčarske, kozarske i svinjarske proizvodnje takođe se stabilizuje proizvodnja žitarica i cjelokupne kabaste stočne hrane – kazao je Sladojević.

U posmatranom periodu i proizvodnja mesa je, kako je Sladojević istakao, u znatnom porastu, odnosno premirani obim uzgoja tovne junadi porastao  je sa 9.673 na 16.528 grla, kao i premirani obim uzgoja tovnih svinja sa 49.004 na 69.110 komada.

– Proizvodnja tova brojlera povećana je za oko 28 odsto, odnosno sa 14,5 miliona kljunova u 2016. na više od 20 miliona lani. Iz ovoga proizlazi da je ukupan fizički obim premiranog proizvedenog mesa u 2020. godini za trećinu veći u odnosu na 2016. godinu – rekao je Sladojević.

Nastavljen je, kaže, i kontinuitet pružanja podrške pčelarskoj proizvodnji, što je veoma važno sa aspekta voćarske proizvodnje, gdje je uloga pčelinjih društava od velike važnosti zbog oprašivanja biljaka.

– Fizički obim po ovoj mjeri lani je veći za oko 36 odsto, odnosno 139.772 pčelinjih društava u odnosu na nivo proizvodnje iz 2016. godine, kada ih je bilo 89.296 – istakao je Sladojević.

Dodao je da je u 2020. godini nastavljena i praksa isplate po jedinici sjetvene površine, odnosno pšenice, soje, uljane repice, suncokreta, a korisnicima je obezbijeđena značajna podrška.

Mlijeko

Veoma važno mjesto u sistemu podrške iz budžeta za razvoj poljoprivrede i sela zauzima i proizvodnja mlijeka.

– Isto tako, ova mjera obuhvata najveći broj korisnika na godišnjem nivou, ali i najveći procenat isplaćenih sredstava za jednu mjeru koja se isplaćuje korisnicima svakog mjeseca. Količina proizvedenog i otkupljenog mlijeka lani, kada je otkupljeno više od 127 miliona litara, je veća za 18 odsto nego u 2016. godini – istakao je Predrag Sladojević.

(Glas Srpske)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *