Pandemija virusa korona pogodila je sve sfere društva. Ionako , teška životna situacija lica sa invaliditetom, posebno mladih i djece, u toku epidemije virusa korona, postala je još teža, kažu u Udruženjima i dodaju da im je potrebna tehnička i psihološka pomoć. Kako bi pomogli mladima u bijeljinskoj Koaliciji nevladinih organizacija “Kolosi ” formirali su Aktiv mladih lica sa invaliditetom do 35 godina, koji putem društvenih mreža iznose svoje probleme i poteškoće.
Epidemija virusa korona u značajnoj mjeri uticala je na položaj osoba sa invaliditetom u Srpskoj. Iz Udruženja koja okupljaju ove osobe kažu da je situacija tokom vanrednog stanja postala još teža za ove kategorije stanovništva. Ograničeno kretanje, pitanje obrazovanja i nastave na daljinu i prevoza , samo su neki od problema koji muče ovu populaciju.
Jović je istakao da djeca sa invaliditetom najčešće nemaju odgovarajuće onlajn veze i mobilne telefone, da njihovi roditelji nisu obučeni da rade na telefonima, računarima i modernim aparatima, te da posebno veliki problem imaju osobe sa mentalnim poteškoćama, koje su u veoma teškoj situaciji.
On kaže da je Gradski štab za vanredne situacije za 121 člana Kolosa, koji su se sami prijavili za pomoć, dodijelio pakete sa hranom, maskama i drugim sredstvima za higijenu.
On je naveo da je ova koalicija, koja broji 2.000 lica sa invaliditetom i djeluje skoro 12 godina, za ovu godinu dobila finansijsku podršku od organizacije “Moje pravo”, za projekat po kojem bi u ovoj godini mogli raditi na obrazovanju mladih.
Teška životna situacija lica sa invaliditetom, posebno mladih i djece, u toku epidemije virusa korona, postala je još teža, a pitanje obrazovanja mladih i djece iz ove kategorije stanovništva neizvjesno, za šta im je potrebna tehnička i psihološka pomoć.Slavena Rajić predsjednica Aktiva mladih osoba sa invaliditetom u Bijeljini, po zanimanju psiholog, kaže da je strah kod ljudi veoma izražen .
Formiran je i Aktiv mladih lica sa invaliditetom, koji putem društvenih mreža iznose svoje probleme i poteškoće.
Inkluzivno obrazovanje ili uključivanje djece sa teškoćama u redovan vaspitno-obrazovni sistem je od velikog značaja za ovu populaciju stanovništva. Današnja on lajn nastava za većinu ove djece je nepraktična.
Osobe sa invaliditetom, zajedno sa starijim osobama, spadaju u grupu koja je najugroženija zbog pandemije virusa korona, a najveću, ponekad čak i jedinu podršku, imaju od svojih porodica, od kojih uglavnom i zavise u kriznim situacijama.
Koalicija “Kolosi” je dobila i prvu tranšu od Gradske uprave koja ukupno iznosi 36.000 KM, podijeljenih na devet mjeseci, po 4.000 KM.