Oko 140.000 vjernika na molebanima i litijama

Širom Crne Gore večeras je na molebanima i litijama bilo više od 140.000 vjernika, što je jedno od najmasovnijih okupljanja iako u većini gradova pada kiša ili snijeg, procjenjuje Mitropolija crnogorsko-primorska.

Više stotina stanivnika Žabljaka i večeras je bilo na molebanu u Crkvi Svetog preobraženja Gospodnjeg, a potom na litiji ulicama varošice pod Durmitorom.

Pjevala se himna Svetom Savi i skandiralo: “Ne damo svetinje”.

Masovna litija i moleban održani su i u Mojkovcu, odakle je poručeno da će braniti svetinje, ako bude potrebno i golim životima, od najstarijih vjernika do djece.

Na moleban i litiji u Bijelom Polju, koju je predvodio episkop budimljansko-nikšićki Joanikije, bilo je više do 20.000 ljudi, a u kolonama su pristizali vjernici koji su krenuli pješice iz okolnih prigradskih naselja, pa i udaljenih sela.

Episkop budimljansko-nikšićki Joanikije rekao je da se kroz litije i jednomislena okupljanja narod bori za vjeru koja svemu daje smisao, jer tamo gdje nema prave vjere nema ni smisla.

“Gdje nema slobode vjere ne može biti prave vjere. Prava vjera je uvijek slobodna i ne može je niko svezati. Mnogi su pokušavali, ali u tome nisu uspjeli”, objasnio je vladika.

“Zakon sramota za Crnu Goru”

Episkop Joanikije istakao je da litijama i molebanima narod u Crnoj Gori daje hrišćanski otpor nepravdi.

“Svaki od vas koji to svjedoči svojim dolaskom na ove litije je svjedok da je ovaj nametnuti zakon mrtvorođenče rođeno u Skupštini Crne Gore, da je sramota za Crnu Goru, jer izaziva podjele, diskriminatorski, urađen sa zlom voljom protiv Srpske pravoslavne crkve”, naglasio je vladika Joanikije.

Episkop Joanikije je istakao da ne mogu dozvoliti da budu diskriminisani i da ne traže ništa više prava nego što imaju i ostale vjere, iako je u pitanju većinska vjera u Crnoj Gori.

U molitvenom hodu od Saborne crkve, gdje je održan moleban, građani Nikšića su nosili ikone svetitelja i svijeće do Trga slobode, gdje je održana molitva i besjeda.

Paroh gatački Velimir Kovač rekao je da sa divljenjem gledaju kako građani u Crnoj Gori brane svoja prava, svetinje i crkvu.

“Ne traže da crkva bude privilegovana, nego samo pred zakonom izjednačena sa drugim vjerskim zajednicama”, naveo je Kovač.

Obraćajući se okupljenim građanima, sveštenik iz Gacka je rekao da nisu izašli na ulice ništa da ruše, jer niko nikada ništa nije srušio sa ikonom i svijećom u ruci, već samo izgradio i popravio.

On je ukazao na to da je crkva iz svih progona kroz istoriju uvijek izašla brojnija, svetija i snažnija, a svi njeni progonitelji otišli u zapećak istorije.

Protojerej Miodrag Todorović rekao je da posebnu zahvalnost treba iskazati za oko tri hiljade žitelja Vidrovana, udaljenog oko 10 kilometra od Nikšića, koji su, predvođeni sveštenikom Draganom Krušićem pješice došli na litiju, uprkos jakoj kiši.

MITROPOLIT: AKO STRADAMO, STRADAMO ZA SLOBODU I PRAVDU

Svetosavska akademija u Podgorici održana je večeras ispred Hrama Hristovog vaskrsenja na kojoj je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije rekao da Crna Gora i narod vaskrsavaju kroz litije i da, ako stradaju, to čine za slobodu i pravdu, a ne iz mržnje.

Mitropolit je ponovio da je za predstavnike vlasti Crkva izjednačena sa partijom i da misle da kao što na trgu formiraju partiju misle da mogu i crkvu.

“To je plod bezumlja za koje se nadamo da je prošlo. Sad bi da stvaraju neke sekte, nevladine organizacije”, rekao je mitropolit Amfilohije.

Nije dobro, dodao je, da crnogorska vlast “priznaje lažnu državu Kosovo” i odriče se prošlosti.

“Nije čudo da ti koji se odriču prošlosti donose okupatorske i bezbožničke zakone. To nije zakon o slobodi, nego o porobljenju”, ponovio je vladika Amfilohije.

On je istakao da litije treba da budu bez partijskih, pa i nacionalnih obilježja, te objasnio kako ga mnogi policajci mole da litije budu samo crkvene.

“Ja ih razumijem, rade za hljeb”, dodao je vladika.

On je pomenuo i incident na Zlatici, koji se dogodio sinoć, te upitao kome smeta trobojka koja označava “slobodu, jednakost i bratstvo”.

Besjedu o Svetom Savi govorio svešetnik Boris Brajović, a izveden je i duhovno kulturni program u kome su učestvovali crkveni horovi, učenici Bogolsovije, djeca iz škola vjeronauke u Podgorici, narodni guslari.

Svetosavskoj akademiji ispred Hrama Hristovog vaskrsenja po kiši prisustvovalao je više od 20.000 vjernika iz Podgorice i susjednih opština.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *