Od 20 registrovanih, aktivno je u Bijeljini samo sedam omladinskih organizacija. Izvijesno je da je omladinskom aktivizmu potrebna jača podrška, s toga bijeljinska omladina ističe značaj dijaloga sa loklanim vlastima, kako bi se i kroz izradu novog dokumenta Omladinska politika grada, došlo do najboljih rješenja, koja bi za rezultat imala poboljšanje njihovog položaja u zajednici.
U skladu sa Zakonom o omladinskom organizovanju Grad Bijeljina ima registar omladinskih organizacija u koji je upisano oko dvadesetak omlladinskih organizacija i organizacija za rad sa mladima, podaci su Odjeljenja za društvene djelatnosti. Mnoge od ovih organizacija nisu aktivne, a komplikovana je procedura njihovog brisanja iz registra kažu u ovom odjeljenju.
Ipak u Bijeljini je veoma razvijen volonterski aktivizam, koji je do izražaja došao u vrijeme prirodnih katastrofa-poplava ali i u vremenu pandemije virusa korona. Cilj Gradske uprave je da se kroz promociju volonterskih aktivnosti odobrovolje mladi ljudi da se priključe volonterizmu, a kako je ranije poručeno volonteri će tokom ove godine imati i bolju podršku grada.
Mladi u organizacijama koje ih okupljaju na nivou grada ističu da je omladinskom organizovanju u Semberiji potrebna jača podrška. Ističu značaj dijaloga sa predstavnicima vlasti na lokalnom nivou jer kako kažu, “mladi ne treba da se bore za stare ideale, već treba da se bore za mlade”.
Dokument Omladinska politika Grada Bijeljina ističe 2023. godine, a priprema novog dokumenta je već u toku i trebalo bi da obuhvati prijedloge i sugestije omladine te da definiše ciljeve kako bi se poboljšao njihov položaj.
Mladi najbolje uočavaju prednosti i mane našeg grada, kažu u Odjeljenju za društvene djelatnosti i ističu da je potrebno u Bijeljini oformiti “kutak za mlade”, koji bi se nalazio u sklopu zgrade Centra za kulturu “Semberija”.
U toku je postupak utvrđivanja iznosa sredstava koja su neophodna za realizaciju ove ideje, koju su kao veoma važnom za omladinski aktivizam u svojim sugestijama i prijedlozima ranije iznijeli i mladi u ovom kraju Srpske.
Skupština Grada Bijeljina usvojila je analizu stanja u oblasti omladinskog organizovanja u gradu na posljednjoj redovnoj sjednici Gradskog parlamenta. Podršku odbornika dobila je i Informacija o radu i aktivnostima nevladinih organizacija na području grada. Za razliku od omladinskih, gdje je od registrovanih dvadesetak aktivno samo njih sedam, Bijeljina je sudeći po registru nevladinih organizacija grad sa njih više od 300.
Grad Bijeljina više od petnaest godina objavljuje javni poziv udruženjima građana da konkurišu za finansiranje projekata. Sredstva su ove godine odobrena za 45 udruženja Iz budžeta Grada za ovu namjenu izdvojeno je 79.500 KM. Cilj finansiranja ovakvih projekata je doprinos motivaciji lokalnih udruženja da kreiraju korisne sadržaje za građane, ali i da na najbolji način promovišu Bijeljinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com