“Ne odustaju od sela, pa svoje znanje i bogato iskustvo u poljoprivredi nesebično prenose mladim farmerima” /VIDEO/

Smanjenje broja poljoprivrednih gazdinstava aktuelno je kako kod nas tako i u zemljama evropske unije. Kako bi taj trend zaustavila Francuska je odlučila da jednom mjesečno organizuje susrete starijih iskusnih poljoprivrednika, a koji više ne mogu da se brino o svojim farmama, sa mlađim poljoprivrednim proizvođačima s ciljem dogovora da brigu o tim farmama, pod određenim uslovima preuzmu upravo mladi.

Iako se broj gazdinstava smanjuje, u Srpskoj obim proizvodnje ne opada što je najvažnije, jer oni koji ostaju u ovom poslu nastoje da unaprijede i prošire posao. Iskustva kažu rado prenose i mladima koji se odlučuju da ostanu na selu.

Poznato je da kod nas oni koji su u poljoprivredi takoreći od malih nogu lako od sela ne odustaju. Usavršavali su posao, prihvatali ono što donosi novo vrijeme i standardi. Tako je radio i Petar Dragojlović. Isplatilo se kaže jer proizvodi mlijeko ekstra kvaliteta.

Pozdravlja Petar i revnosnije kontrole mlijeka koje nadležne službe sprovode na terenu, u svakom sektoru kaže kontrole su dobro došle. Odgovoran pristup proizvodnji kreće sa njive dodaje on jer uz kvalitetnu ishranu i brigu o zdravlju grla, nema ni problema sa kvalitetom mlijeka.

Ponosan je Petar na svoja grla, a među dvadesetak krava izdvojila se kaže i miljenica. Stigla je na ovo gazdinstvo iz Njemačke, riječ je o crvenom holštajnu i najkrupnija je krava među grlima, sa zavidnom dnevnom proizvodnjom mlijeka.

Hrane za stoku biće kaže dovoljno, pa osim sijena, grlima je na raspolaganju silaža te koncentrovano hranjivo.Mora se osim stanja na farmi pratiti i ono na njivama. Pšenici je kaže Petar prijeko potrebna prihrana, pa uprkos stanju na tržištu đubriva usjev se ističe mora prihraniti, pa kako i koliko ko može.

Pitanje je, odakle i isfinansirati predstojeće radove na njivama jer će kažu dobro upućeni poljoprivrednici osim đubriva i cijene sjemena kukuruza pred sjetvu biti skuplje. Ja 170 dunuma zemlje koja je namijenjana kukuruzu moram zasijati kaže Petar jer je ova žitarica potrebna za ishranu stoke koju drži na farmi.

Život na selu nije lak, ali kažu oni koji na selu žive uprkos tome što im je dan poslom potpuno ispunjen, za grad se nikada ne bi mijenjali i to s razlogom.

Podsjetimo, u posljednje tri godine u Srpskoj raste proizvodnja mlijeka, kao i proizvodnja brojlera, te svinja. U prošloj godini pad je zabilježen u sektoru tova junadi, a smanjena je i proizvodnja voća zbog mraza koji je u aprilu prošle godine pokorio zasade, dok je suša u značajnijoj mjeri oborila rezultate u proizvodnji kukuruza.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *