Na preradi završilo 3.000 tona krompira, rod podbacio za oko 20 odsto /VIDEO/

Povrtari u Semberiji privode kraju pripremanje plastenika za novu sezonu u idućoj godini. Ima i onih koji se beve plasteničkom proizvodnjom luka, patlidžana i salate, a te je biljke ovih dana trebalo posebno štititi od mraza jer tokom noći i u ranim jutarnjim časovima zima već pokazuje svoje. Kako su nam potvrdili i u poljoprivrednim apotekama, ovih su dana bilježili veću potražnju za grilnim folijama koje inače štite biljke od loših uticaja vremenskih prilika.

Poljoprivredne apoteke su mjesta koja najčešće posjećuju poljoprivrednici, uporno se raspitujući o stanju cijena i ponudi na tržištu mineralnih đubriva jer to je stavka koja im u ovo vrijeme najviše poskupljuje proizvodnju.

Baš zbog visoke cijene đubriva pšenica je jesenas zasijana na mnogim parcelama bez ove mjere. Strahuju proizvođači od toga šta im donosi proljeće kada počinju značajni radovi u poljoprivredi. Prema ocjeni stručnjaka subvencionisanje analiza zemljišta koje bi pokazale adekvatno stanje zemlje moglo bi umanjiti troškove primjene đubriva.

Troškova je bilo i tokom ove godine na imanjima gdje se odvijala intenzivna proizvodnja povrća. Suša je povećala troškove navodnjavanja i zaštite, ali su upravo te mjere sačuvale kvalitet industrijskog krompira koji je rodom podbacio.

Proizvodnju industrijskog krompira godinama unazad u Semberiji organizuje zadruga Agrofarmer. Okupila je oko sebe veliki broj kooperanata, uz proširenje proizvodnje ove godine, širili su i saradnju sa fabrikom Semberka u Janji i fabrikom pomfrita u Srebrenici.

Organizovanim otkupom povrća zadruga Agrofarmer bavi se već dvadeset godina. Bili su svjedoci i dobrih i loših prilika za poljoprivrednu proizvodnju.

U prošloj godini zbog slabe potražnje i loših cijena proizvođači su bili prinuđeni i da bacaju konzumni krompir, ove je godine krompir u deficitu, pa ima i bolju cijenu. Što se ovogodišnje proizvodnje krompira za industriju tiče 99 proizvođača je ispoštovalo ugovorene količine.

Gledajući prosjek u posljednjih pet godina i ove su kažu u zadruzi ostvarene dobre otkupne cijene krompira.

Organizovana proizvodnja putem zadruga ima u Srpskoj podršku resornog ministarstva.

Sve snage su usmjerili u ovoj zadruzi da proizvodnju industrijskog krompira u Sembriji sačuvaju i u narednoj godini. Prema prvim projekcijama posao bi trebalo da bude zanovljen u istom obimu na 120 hektara kao i ove godine. Kako bi se ovaj plan i realizovao trebalo bi kaže Bogaljević snažnije podržati proizvodnju povrća za potrebe industrije, što stvara novu vrijednost.

Za ovaj vid proizvodnje industrijskog krompira zainteresovani su i proizvođači iz drugih područja ne samo ovi iz Semberije. Paštrnjak koji je zasijan na 10 hektara zemlje u Semberiji još uvijek je na parcelama, proizvođači čekaju vremenski stabilnijih desetak dana kako bi krenuli sa vađenjem ove kulture koja će takođe na ugovorenu preradu.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *