Proizvodnja na farmama muznih grla sve je teža. Poskupljenje stočne hrane i drugih inputa u proizvodnji, a niska otkupna cijena koja ni izbliza ne pokriva troškove dovodi u pitanje održivost farmi, upozoravaju mljekari.
Sa sastanka Upravnog odbora Udruženja koje ih okuplja, poručili su proizvođači mlijeka da ovako više ne može. Odlučili su kaže Vladimir Usorac da otkupljivačima fakturišu isporučeno mlijeko za mart po cijeni od 0,95 KM po litru.
Cijene mlijeka u trgovinama izlaze i na skoro dvije marke, dok se malim proizvođačima koji imaju par krava plaća oko 60 pfeninga po litru punomasnog mlijeka, kažu u ovom Udruženju. Prošlu godinu, su navode završili sa gubitkom po grlu najmanje 343,30 KM. U međuvremenu došlo je do rasta svih inputa mljekarske proizvodnje Cijene pojedinih mineralnih đubriva su otišle sa 500 KM/ po toni na preko 2.200 KM/t. Još gora je kažu priča sa sojom, koncentratima, premiksima.
Prema posljednjoj računici, gubitak u ovoj godini i narednoj jer predstojećom sjetvom, spremamo uslove za narednu godinu, iznosi 1.726,78 KM/po muznoj kravi, navedeno je pored ostalog u saopštenju Udruženja mljekara Srpske.
Da bismo očuvali mljekarski sektor u ovom momentu otkupna cijena sirovog mlijeka MORA RASTI, kažu mljekari.Realna proizvodna cijena mlijeka trebalo bi dodaje Erbez da bude 1,25 KM po litru, međutim uz podsticaje resornog ministarstva i korekciju sada aktuelne cijene mljekari bi mogli prevazići probleme.Uz povećanje cijene mlijeka ne odustaju proizvođači ni od plavog dizela.
Insistirali smo i na uvođenju mjere plavog dizela, ali i to je kaže Vladimir Usorac ostalo samo na tome jer kako navodi nadležni ne žele da se odreknu 50 miliona maraka sredstava.
U punom su jeku proljećni radovi, koji su znatno skuplji zbog enormno visoke cijene đubriva. Potvrđeno je da će iz Turske u BiH uskoro stići 25.000 tona mineralnog đubriva, istovremeno poljoprivredniici traže od Savjeta ministara i entitetskih vlada da hitno ograniče maloprodajne i veleprodajne marže na cijenu mineralnih đubriva na maksimalno osam odsto, te na 20 odsto maksimalne akumulirane marže.
Ukoliko ne bude kontrole trgovačke marže, potpuno će biti obesmislena i nabavka 50.000 tona đubriva iz Turske koja ima za cilj jeftiniju sjetvu za poljoprivrednike, poručuje predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Srpske Stojan Marinković. Đubrivo mora biti jeftinije i samo bi se tako pomoglo poljoprivrednicima, stava je prvi čovjek Udruženja mljekara Srpske.
Gotovo sa svih strana smo obasuti informacijama da su prodajne cijene đubriva uvećane preko svih pragova fer tržišnih cijena i isključivo su formirane s ciljem sticanja ekstra profita. Ako znamo da mineralno đubrivo učestvuje sa 55 odsto u troškovima proizvodnje, onda je jasno koliko to poskupljuje finalni proizvod”, navodi se u saopštenju udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com