Mlađen Mandić: Gubitak arbitraža bio bi poguban za budžet RS

Gubitak tri međunarodna arbitražna spora vrijedna skoro milijardu i po maraka, a koji se trenutno vode protiv BiH, bio bi jako loš za budžet RS, upozorio je Mlađen Mandić, pravobranilac BiH.

Pojašnjenja radi, s obzirom na to da se sva tri procesa vode u RS, ona bi morala da isplati sav novac u slučaju da ovi sporovi budu izgubljeni.

“Proces vezan za RiTE Ugljevik ima ogromnu vrijednost, a  postupak Aggarwalla u predmetu ‘Krajina osiguranja’ je vrijedan 54 miliona, i to su velike sume. Međunarodne arbitraže uopšte nisu jeftine “, istakao je Mandić za “Nezavisne“.

Treći arbitražni postupak se odnosi na tužbu “Viaducta” Portorož protiv BiH, a vrijedan je oko 48 miliona KM.

Prema Mandićevim riječima, BiH do sada nije tužila nikog, nego je, kako kaže, ona u svim arbitražnim sporovima bila tužena.

 “Ako vas neko tuži, neka zemlja, vi ne možete odustati, ali samo da biste pristupili arbitraži, kada vas tuže, morate platiti tzv. arbitražne troškove, a to vam je oko 150.000 evra u prvom i 150.000 u drugom kvartalu, znači treba vam 300.000 evra samo da počnete arbitražu”, pojasnio je Mandić.

BiH ni u jednu arbitražu nije ušla svojom voljom

Ponovio je da BiH ni u jednu arbitražu nije ušla svojom voljom.

“Kada neko tuži BiH, ona nema mogućnost da ne uđe u taj proces, a te međunarodne arbitraže nisu ni najmanje jeftine”, kazao je Mandić.

U Pravobranilaštvu BiH su kazali da je ukupna vrijednost tri arbitražna spora koji se  trenutno vode protiv BiH oko milijardu i 457 miliona maraka.

“Jedan od arbitražnih postupaka protiv BiH je i onaj  pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu (ICSID)  po tužbi ‘Elektrogospodarstva Slovenije – Razvoj in inžinjering’, a vrijednost tog spora je oko milijardu i 355 miliona maraka”, istakli su za “Nezavisne” u Pravobranilaštvu BiH.

Prema njihovim riječima, drugi arbitražni postupak koji se  protiv BiH takođe vodi pred ICSID-om, a po tužbi “Viaducta” Portorož, Vladimira Zevnika iz slovenačkog Ankarana, te Borisa Goljevščeka iz Pirana vrijedan je oko 48 miliona maraka.

“Treći arbitražni postupak je u predmetu ‘Krajina osiguranja’ a.d. Banjaluka po tužbi Naveena Aggarwalla, Neet Gupte i ‘Usha Industries’ INC protiv tužene BiH, prema arbitražnim pravilima Komisije Ujedinjenih nacija za međunarodno trgovačko pravo, a vrijednost spora je oko 54 miliona maraka”, kazali su u Pravobranilaštvu BiH.

Republika Srpska preuzela troškove finansiranja vođenja ovih postupaka

Kako su pojasnili, Republika Srpska je preuzela troškove finansiranja vođenja ovih postupaka, što, između ostalog, podrazumijeva troškove zastupanja specijalizovanih advokatskih kancelarija, troškove vještačenja, sudski depozit i ostalo.

“Troškovi koje snosi BiH sama neposredno nisu visoki, radi se o redovnim troškovima službenih putovanja radi pristupa ročištima predstavnika Pravobranilaštva BiH i slično i isti su planirani budžetom Pravobranilaštva”, istakli su u Pravobranilaštvu.

Podsjećanja radi, kako su “Nezavisne” ranije pisale, a kada je riječ o trenutno najvrednijem arbitražnom postupku koji se vodi protiv BiH,  onaj u predmetu RiTE Ugljevik, odluka ICSID-a o ovom sporu se čeka već dvije godine.

Kako su kazali u RiTE Ugljevik, Arbitražno vijeće je prvobitno istaklo da će predmetnu odluku donijeti krajem 2018. godine, zatim u prvom kvartalu 2019. godine, ali ona još nije donesena, te Ugljevik očekuje donošenje iste.

Naime, slovenačko preduzeće, kao nasljednik “Elektrogospodarstva Slovenije”, tužilo je BiH i RiTE Ugljevik za neisporučenu električnu energiju, sa zateznim kamatama na vrijednost neisporučene energije od 1995. godine, te zbog sredstava uloženih u izgradnju RiTE Ugljevik, u skladu sa samoupravnim sporazumima.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *