Prema podacima iz 2018. godine, u poslijeratnom periodu u BiH je od mina poginulo 613, a lakše i teže povrijeđeno 1.143 ljudi.
Među stradalima je bilo 11 odsto žena i 14 odsto djece.
Povodom 4. aprila, Međunarodnog dana borbe protiv mina, iz Organizacije amputiraca Republike Srpske UDAS upozoravaju da se BiH se i danas suočava sa ozbiljnim problemima zbog eksplozivnih sredstava zaostalih iz rata.
– Mine ugrožavaju sigurnost i egzistenciju više od 500.000 ljudi u 118 opština i gradova u Bosni i Hercegovini, dok više od 8.000 preživjelih od mina ima potrebu za različitim vidovima podrške u rehabilitaciji i integraciji – poručuju iz UDAS.
Među žrtvama, koje su preživjele eksploziju mine i danas žive sa invaliditetom, je i Snježana iz okoline Doboja. Ona je na minu nagazila, dok je kao djevojčica – izbjeglica otišla na livadu da odveže konje. Ostala je bez noge.
I dok su njeni drugari amputirci, a u Doboju ih ima na stotine, uglavnom spremni da javno govore o nesreći koju su preživjeli, ova mlada žena izbjegava medije.
Zoran Panić, predsjednik podružnice UDAS u Doboju kaže da Snježana nije jedina. U Doboju, koji je grad najviše pogođen minama u cijeloj BiH, među žrtvama eksplozija je bio značajan broj žena, djevojaka i djevojčica.
– One, međutim, ne žele da se javno eksponiraju, jer su i danas u našem društvu žene sa invaliditetom mnogo više stigmatizovane, nego muškarci koje je zadesila takva sudbina – kaže Panić.
(SrpskaInfo)
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com