Infekcije prepolovile rod voća

Prekomjerne padavine, koje u proljeće proizvođačima nisu dozvolile da na vrijeme i kako treba obave zaštitne tretmane u voćnjacima, ostavile su ogromne posljedice jer je više od 60 odsto zasada zahvatila infekcija, što će se drastično odraziti na prinose i kvalitet plodova.

Praćene relativno visokim temperaturama za to doba godine obilne kiše nanijele su velike nevolje voćarima, a kako kažu, ovo im je najteža sezona u 21. vijeku.

Predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović, koji je u ovoj grani poljoprivrede skoro pola vijeka, kaže da se ne sjeća alarmantnijeg stanja u zasadima.

Za “Glas Srpske” priča da će berba biti tanka, a to se posebno odnosi na industrijsku proizvodnju jabuke, gdje prinosi neće moći da pokriju ni dio zaštitnih sredstava i goriva.

– Krušku smo zbog puno vlage već izgubili pa skoro da i nema roda, a maline nisu mogle da podnesu velike stresove pa su i one upola podbacile. Ipak, na ovom području najzastupljenija je jabuka, a njen rod biće umanjen i do 60 odsto što je porazno – rekao je Dojčinović.

Prema njegovim riječima, infekcijom je zahvaćeno više od pola voćnjaka Srpske, posebno onih na nižoj nadmorskoj visini, a problem nije zaobišao ni one na visinskim predjelima.

– I rod šljive biće slab, jedino će nešto prinosa biti na Majevici i u Semberiji. Veliko je pitanje da li će te biljke uspjeti da prežive ili da formiraju cvjetni pup ako i opstanu – kazao je Dojčinović.

Posljedice čestih infekcija će se, kaže on, reflektovati i u narednoj godini kada će biti manje stabala i slabiji rod, ali i proizvođača jer će ostati samo najuporniji, odnosno oni kojima je ovo primarna djelatnost.

– Znali smo tokom dana imati i po dvije infekcije, a svaku moramo različito tretirati. S obzirom da su padavine bile konstantne nismo bili u mogućnosti da tretman i zaštitu obavimo onako kako treba, zbog čega je i došlo do obolijevanja plodova – rekao je Dojčinović.

Ni Duško Tepić iz Kozarske Dubice, koji je u voćarstvu 23 godine, težu godinu ne pamti. Kako kaže, šljive su u velikoj mjeri opale, a jabuka će biti lošeg kvaliteta.

– Ovo je najgora sezona, ne samo zbog prinosa koji su prepolovljeni, nego i borbe sa vremenskim neprilikama.

Osim toga, kvalitet je znatno umanjen što je još gore, a kišovito i vlažno proljeće nije dozvolilo da očuvamo voće zdravim iako smo ulazili i u mokre voćnjake – rekao je Tepić za “Glas”, dodajući da nema voćke koja nije podbacila pa tako ove godine neće ubrati nijednu dunju.

Agronom iz Gradiške Slađana Babić Rađenović kaže da je svaka godina za voćare sve teža, a ova je dodatno složena zbog proljećnih neprilika.

– Najveći problem jeste to što su padavine bile toliko intenzivne i česte da ljudi nisu našli pogodan trenutak da uđu u tretman i otuda i svi problemi sa kojim se sada suočavaju – rekla je ona. 

Sezonci

Dragoja Dojčinović rekao je da je ove godine veliki problem pronaći sezonske radnike.

– To je jedan od gorućih problema posljednjih godina, a  svake sezone sve je teže. Mladi to ne žele da rade, a i kada nađemo nekoga to su uglavnom radno sposobni penzioneri. Dnevnica se kreće od šest maraka po satu pa  zavisno da li se radi, osam, devet ili deset sati. Uz to, radnici imaju prevoz i obrok – rekao je Dojčinović.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *