Finansijska injekcija uoči žetve pšenice

Na račune ratara u Srpskoj prije žetve pšenice, koja počinje u julu, trebalo bi da legne 15 miliona maraka kao vid podrške za skupe i teške uslove proizvodnje ove godine, ali i neizvjesnosti, jer još nema naznaka kolika bi mogla biti otkupna cijena hljebnog žita.

Istaknuto je to nakon jučerašnjeg sastanka resornih ministara, proizvođača pšenice i mlinara iz Srpske, na kojem je doneseno nekoliko zaključaka sa ciljem da se problemi poljoprivrednika lakše prevaziđu, piše “Glas Srpske“.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić rekao je da će resorno ministarstvo proizvođače pšenice ove godine podržati sa oko 15 miliona KM, odnosno sa duplo većim iznosom nego lani.

– Riječ je o 12 miliona KM podrške za sjetvu pšenice i oko tri miliona KM za regresirano dizel gorivo, odnosno 0,75 KM po litru. U pitanju je finansijska injekcija za naše proizvođače pšenice, prije nego što budemo znali tačnu cijenu pšenice i stanje na tržištu – rekao je Minić.

Jedan od dogovora jeste to da se, dodao je Minić, ponovo sastanu neposredno pred početak žetve, kada će biti više informacija o tome koliki prinos se očekuje, kao i da se jedan dio merkantilne pšenice otkupi za stočnu ishranu.

– Jedino partnerski odnos Vlade, proizvođača i prerađivača može omogućiti da poljoprivredna proizvodnja čak i u izazovnim vremenima bude održiva – kazao je Minić.

Kad je u pitanju otkupna cijena pšenice, Minić je rekao da ne mogu uticati na to, jer o tome odlučuju mnogo veći proizvođači i berze.

– Mi ćemo nastojati, kao što smo se dogovorili, da ispoštujemo sve zaključke – istakao je Minić.

S obzirom na agroklimatske uslove, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković kazao je da je rano prognozirati generalne prinose.

– Imamo regione gdje je stanje usjeva veoma loše, ali i gdje su usjevi u solidnom stanju, naročito gdje su primijenjene pune agrotehničke mjere – rekao je Marinković.

Prema njegovim riječima, ove godine sjetva je bila skupa, s obzirom na cijenu goriva i đubriva. I to su razlozi zbog kojih je, istakao je on, cijena pšenice trenutno neizvjesna.

Da ova godina nije povoljna za poljoprivredne proizvođače potvrdio je i predsjednik Regionalnog udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice Savo Bakajlić, koji je zadovoljan jer je resorno ministarstvo obećalo podršku.

– Jedina dobra stvar jeste to što je ministar obećao da će nam prije žetve pšenice isplatiti 500 KM po hektaru. Međutim, neophodno je da se konačno na nivou BiH zaštiti domaća proizvodnja jer se o tome priča, ali niko ne preduzima konkretne mjere – rekao je Bakajlić. 

Kada je riječ o cijeni pšenice, on je rekao da se kalkuliše o iznosu od 3.000 KM po hektaru, ali da se ne može tačno odrediti dok kombajn ne uđe u njive i procijeni koliki će biti prinos.

Šulić

Sastanku je prisustvovao i ministar trgovine i turizma RS Denis Šulić, koji je rekao da Vlada pomaže mlinarima, pekarima i proizvođačima pšenice u Srpskoj, ocijenivši izjave šefa Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini RS Vukote Govedarice paušalnim.

– To da je prošle godine pšenica kupljena od hrvatskih proizvođača i firmi je netačno. Pšenica je kupljena od proizvođača koji su registrovani u Republici Srpskoj, zapošljavaju ljude u Srpskoj i koji su imali najniže ponude za otkup pšenice – rekao je Šulić i dodao da se pregovaračkim postupkom išlo u nabavku pšenice, jer bi svi drugi postupci trajali mnogo duže.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *