“Eko-put”: Svijest o važnosti očuvanja životne sredine na jako niskom nivou /VIDEO/

Svjetski dan voda obilježava se 22. marta s ciljem podizanja svijesti javnosti i skretanja globalne pozornosti na značaj i važnost vode. Svake godine odabire se druga tema obilježavanja, a ove godine je “Podzemne vode – činiti nevidljivo vidljivim”. O  kvalitetu vode u Semberiji ali i drugim ekoloskim temama, razgovarali smo sa predjsednicom ekoloskog udruženja „Eko put“ Snezanom Jagodić Vujić

Rijeka Drina, koja se u svom donjem toku razliva u bogati barski eko sistem, nas nagrađuje i svojim bogatim podzemnim tokovima i podzemnim zdravim i pitkim vodama tako da stanovnici Semberije konzumiraju cistu vodu. Sirova voda je na izvoristu dovoljno cista da se odmah može konzumirati bez koristenja hlora ističe Snezana Jagodić Vujić.  Ipak čistu vodu na ovim prostorima uzimamo zdravo za gotovo  i svijest gradjana o važnosti očuvanja životne sredine je na jako niskom nivou.

Zbog jako niske svijesti o vaznosti očuvanja životne sredine i dalje je veliki broj ljudi se odlučuje za odlaganje otpada u prirodu umjesto na mjesta planirana za otpad. Pored otpada najveću prijetnju vodi za piće predstavlja prekomjerna upotreba hemijskih sredstava za potrebe poljoprivrede. Takodje, izgradnja rudnika litijuma i borata na područuju oko rijeke Drine bi direktno uticalo na kvalilet vode koju konzumiraju stanovnici Semberije, istice Jagodić Vujić

Predstavnici Voda Srpske i Ekološkog udruženja Eko-put iz Bijeljine potpisali su prošle godine sporazum o zajedničkom finansiranju projekta revitalizacije dijela starog drinskog toka Drinice-bare Starače, u procesu uspostavljanja zaštićenog barskog područja u donjem toku i ušću rijeke Drine. Cilj projekta je unapređenje očuvanja prirode i vodenih tokova u dijelu starog drinskog toka Drinice-bare Starače, te unapređenje sistema zaštite od poplava.

Ekološko udruženje „Eko put“ iz Bijeljine, 2016. godine je pokrenulo kampanju za uspostavljanje zaštićenog područja u donjem toku i ušću rijeke Drine. Nakon pet istrazivačkih kampova i prikupljanja obimne dokumentacije o značaju zaštite ovog područja, početkom 2021. godine  stigao je odgovor od Ministarstva za ekologiju, gradjevinarstvo i prostorno planiranje u vladi RS da je inicjative usvojena i da se kreće u proces zaštite donjeg toka rijeke Drine.

Priroda ima svoje mehanzime odbrane od ljudskog uticaja, koje smo vidjeli za vrijeme velikih poplava 2010. i 2014. godine  te je moramo bolje čuvati i pokazati joj više poštovanja.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *