Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je Srpska odlučna da kreira novi izborni zakon Republike Srpske koji je u skladu sa ustavima Srpske i BiH, što znači ustavno pozicioniranje Republike, a ne zadire u izbor članova Predsjedništva BiH i poslanika u Predstvničkom domu parlamenta BiH.
Dodik je rekao da će ovo zakonsko rješenje biti upućeno po hitnom postupku u Narodnu skupštinu Republike Srpske.
“Donošenje izbornih pravila jeste za one koji učestvuju u izbornom sistemu. Nismo spremni da prihvatimo urušavanje ustavne pozicije Srpske”, rekao je novinarima danas u Banjaluci Dodik, koji je i lider SNSD-a, nakon radno-konsultativnog sastanka sa predsjednicima koalicionih stranaka i šefovima poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini Srpske.
On je naveo da će parlamentu BiH sutra biti predloženo da sadašnje apelaciono odjeljenje Suda BiH bude izmješteno u Banjaluku.
Dodik je ponovio da za Republiku Srpsku ne postoji Ustavni sud BiH do odlaska stranih sudija.
“Republika Srpska smatra da su odnosi u BiH bitno urušeni ponašanjem Kristijana Šmita koji pokušava nametnuti određena rješenja koja nisu prihvatljiva”, rekao je Dodik.
PREDSTAVNICI PARLAMENTARNIH STRANAKA 8. JANUARA O IZBORNOM ZAKONU
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je danas u Banjaluci da će u ponedjeljak, 8. januara, biti održan sastanak sa predstavnicima svih političkih stranaka koje imaju narodne poslanike, a tema će biti izborni zakon Srpske.
Kada je riječ o donošenju Izbornog zakona Republike Srpske, Stevandić je naglasio da je on utemeljen u Ustavu Republike Srpske i BiH i da nema pravnih problema da bi bio donesen, te da neće biti predmet nekog velikog sporenja.
“Bitno je da smo se dogovorili da pozovem sve predstavnike svih političkih partija, i u vlasti i opozicije, koje imaju poslanike u Narodnoj skupštini Republike Srpske da 8. januara sjednemo oko toga, mnogo prije nego bi se zakon donosio, da porazgovaramo o toj temi”, rekao je novinarima Stevandić, koji je i lider Ujedinjene Srpske.
Stevandić je nakon radno-konsultativnog sastanka predsjednika Srpske Milorada Dodika sa predsjednicima koalicionih stranaka i šefovima poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini Srpske naveo da će večeras ili ujutru uputiti poziv svim predsjednicima parlamentarnih političkih partija da o ovoj temi otvoreno razgovaraju da ne bi bilo nekakvog prepucavanja prije nego što taj tekst ugleda svjetlost dana ili prije nego što ga, eventualno, zajednički usaglase.
On je naglasio da su saglasni sa kolegama iz opozicije da bude sačuvan paket integriteta, da bude inkorporiran u Izborni zakon Republike Srpske.
“Potpuno je prirodno da Republička izborna komisija sprovodi izbore u opštinama u Republici Srpskoj, a da to CIK BiH radi kada je riječ o izboru za člana Predsjedništva BiH i Parlamentarne skupštine BiH. To su stvari koje su od ranije, a i ostale su u Ustavu Republike Srpske, koji nije mijenjan, tako da ćemo ga samo formalizovati. Sve drugo je veoma poznato”, naveo je Stevandić.
Stevandić je naglasio da je Ustavni sud BiH obesmišljen, kao i Kancelarija visokog predstavnika jer, kako je naglasio, legaliteta nema ni u jednom, ni u drugom.
“Bez obzira na sve to oni se trude da proizvode odluke, ali te odluke ne proizvode pravnu snagu, nego krize. Jednostavno, kada se dogovorimo oko Ustavnog suda i oko visokog predstavnika – u BiH neće biti krize. To se rješava samo unutrašnjim dijalogom”, ukazao je Stevandić.
On je naglasio da rukovodstvo Srpske ne može dozvoliti da nema unutrašnjeg dijaloga, da se nameću rješenja na štetu Republike Srpske.
“U svemu tome mi ne možemo da budemo bez odgovora. Ovo što mi radimo je prirodno i osnovno pravo na samoodbranu, čuvajući i Ustav i pravni poredak”, naglasio je Stevandić.
Kada je riječ o 9. januaru, Stevandić je istakao da smatra da o tom datumu u Srpskoj postoji jedinstvo.
“Mislim da o tom pitanju nijedan stanovnik Republike Srpske, bilo da je iz pozicije ili opozicije ili da je politički neutralan, neće reći ništa drugačije od onoga što se čulo ovdje i što se čuje od kolega iz opozicije”, rekao je Stevandić.
ČUBRILOVIĆ: SRPSKA SE BORI ZA ZAKONITOST I USTAVNOST
Lider DEMOS-a Nedeljko Čubrilović izjavio je da se Srpska bori za zakonitost i ustavnost, jer je Izborni zakon, nakon Ustava, najvažniji akt.
“Ako tome dodamo i priču o imovini, na koju se atakuje, sigurno je da politički akteri iz Republike Srpske sasvim normalno reaguju na ukupna dešavanja u BiH”, rekao je novinarima u Banjaluci Čubrilović nakon radno-konsultativnog sastanka predsjednika Srpske Milorada Dodika sa predsjednicima koalicionih stranaka i šefovima poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
On je istakao da se mora zaštititi ono što pripada Republici Srpskoj.
“Ono što radimo mora se shvatiti kao borba za zakonitost, a nikako drugačije. Ako imamo činjenicu da je Izborni zakon BiH mijenjan 28 puta ili da su visoki predstavnici sa 14 odluka ojačavali rad Centralne izborne komisije BiH koja je time stavljena iznad parlamenata, onda znamo o čemu je riječ”, naveo je Čubrilović.
On kaže da Republika Srpska želi da djeluje ustavno na svim pozicijama.
“Vjerujem da će svi politički akteri u Republici Srpskoj podržati ovo što smo danas naveli. Vjerujem u pravni tim koji je radio odredbe izbornog zakona koji ćemo uputiti u skupštinsku proceduru”, rekao je Čubrilović.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je nakon današnjeg sastanka da je Srpska odlučna da kreira novi izborni zakon Republike Srpske koji je u skladu sa ustavima Srpske i BiH, što znači ustavno pozicioniranje Republike, a ne zadire u izbor članova Predsjedništva BiH i poslanika u Predstvničkom domu parlamenta BiH.
ĐOKIĆ: SVAKO DJELOVANjE BIĆE USMJERENO NA ZAŠTITU USTAVOM UTVRĐENOG PORETKA BiH
Predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić poručio je da će svako djelovanje predstavnika vlasti Republike Srpske biti usmjereno na zaštitu ustavom utvrđenog poretka BiH, koji proizilazi iz Ustava BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma, pa tako i kada je riječ o donošenju izbornog zakona Republike Srpske.
“Smatramo da je to najbolji način da se na ovim prostorima obezbijede trajni stabilnost i mir, a ne da BiH živi na principima želja onih koji imaju skrivene namjere koje su štetne po sve ljude u BiH”, rekao je Đokić na konferenciji za novinare u Banjaluci nakon radno-konsultativnog sastanka predsjednika Srpske Milorada Dodika sa predsjednicima koalicionih stranaka i šefovima poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini Srpske.
On je ponovio da je Srpska spremna da institucionalno djeluje u zaštiti svojih izvornih ovlaštenja i prava, te se nada da će svi razumjeti i podržati ustavno i zakonito djelovanje Srpske.
Đokić je podsjetio da je u proteklim decenijama bilo dosta derogiranja institucija i principa na kojima je zasnovan institucionalni život u BiH.
“Nekada, u najboljoj namjeri smo i sami davali saglasnost na te aktivnosti, ali puno toga je proizvod nametanja od visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH”, istakao je Đokić.
On je naglasio da su odluke, i u vrijeme kada su visoki predstavnici bili legalni, izlazile izvan okvira ključnih principa na kojima počivaju Dejtonski sporazum i Ustav BiH.
“Vidjelo se da je ta praksa veoma pogrešna i da je proizvela uznemiravanja polovine teritorije BiH na kojoj je zasnovana Republika Srpska”, rekao je Đokić.
ŠAPURIĆ: SRPSKA TREBA DA USVOJI SVOJ IZBORNI ZAKON
Predsjednik NDP-a Bojan Šapurić izjavio je danas u Banjaluci da Republika Srpska treba da usvoji svoj izborni zakon.
“Tim zakonom bi bio uređen način biranja lokalnih i republičkih nivoa, a bile bi riješene i neke tehničke karakteristike koje su nametnute, zna se od koga”, rekao je novinarima Šapurić nakon radno-konsultativnog sastanka predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika sa predsjednicima koalicionih stranaka i šefovima poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
On je naveo da je Ustavni sud BiH nelegitiman jer u njemu nema srpskih sudija.
Šapurić je poručio da će Republika Srpska stalno slaviti 9. januar – Dan Republike.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je nakon današnjeg sastanka da je Srpska odlučna da kreira novi izborni zakon Republike Srpske koji je u skladu sa ustavima Srpske i BiH, što znači ustavno pozicioniranje Republike, a ne zadire u izbor članova Predsjedništva BiH i poslanika u Predstvničkom domu parlamenta BiH.
Sastanku su prisustvovali i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, premijer Republike Srpske Radovan Višković i ministri u Vladi Srpske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com