Dodik: EUFOR može dovesti i 5.000 vojnika, ne postoji plan za destabilizaciju /VIDEO/

Iz EUFOR-a naglašavaju da trenutno ne vide prijetnju po stabilnost u Bosni i Hercegovini, ali smatraju da bi je dešavanja na međunarodnom planu eventualno mogla proizvesti. S druge strane, od pojedinih evropskih zvaničnika stižu tvrdnje da Vladimir Putin preko svojih političkih saveznika iz regije želi destabilizovati Zapadni Balkan. Ima li razloga za zabrinutost?

Javnost u BiH je podijeljena kada je riječ o prijetnjama stabilnosti u zemlji. Dodatnu zabrinutost unosi eskalacija situcije u Ukrajini , ali i najava iz Eufor-a da u BiH stiže dodatnih 500 pripadnika rezervnih snaga. Pogoršana bezbjednosna  situacija na međunarodnom nivou mogla bi potencijalno uzrokovati nestabilnost u BiH, navode iz EUFOR-a. Zvaničnici EU kažu  da postoji rizik od uticaja Moskve i najavljuje konkretnu podršku za nadzor nad Zapadnim Balkanom.

Zbog sukoba u Ukrajini austrijska vojska odlučila je da u Bosnu i Hercegovinu, kao pojačanje, pošalje dodatnih 120 vojnika u misiju EUFOR-a. Šef austrijske diplomatije Aleksander Šalenberg  smatra da “EUFOR Althea” time  pokazuje odlučnost da očuva stabilnost i sigurnost u Bosni i Hercegovini. Čelnici NATO-a rekli su da će rasporediti dodatne snage na istoku Evrope nakon invazije Rusije na Ukrajinu.

Međutim, otvara se pitanje da li su novi EUFOR-ovi vojnici signal da bi i kod nas moglo doći do ugrožavanja  bezbjednosti. Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da nema ništa protiv da Eufor dovede više od 500 ljudi u BiH, da Republika Srpska nema nikakav plan za destabilizaciju.

Savjetnik srpskog člana Presjedništva BiH Radovan Kovačević istakao je da su oni koji zloupotrebljavaju situaciju u Ukrajini da bi pravili bilo kakve paralele sa BiH krajnje neodgovorni i zlonamjerni. Republika Srpska se zalaže isključivo za mir, za poštovanje Ustava BiH i Dejtonskog sporazuma i za pronalaženje rješenja kroz dijalog unutrašnjih faktora – napisao je Kovačević na Tviteru.

Stručna javnost – podijeljena jednako kao i političari. Dok jedni strahuju da bi se, ono što je danas u Ukrajini, sutra moglo prenijeti i na Bosnu i Hercegovinu zbog poteza vlasti iz Republike Srpske, drugi tvrde da je na sceni klasično spinovanje.

Političarima iz Bosne i Hercegovine bilo bi najpametnije da se prvo pozabave unutrašnjom politikom, kažu analitičari.

Bh. zvaničnici od početka rusko-ukrajinskog konflikta ponovo pokazuju nejedinstvo. Političari iz Federacije Bosne i Hercegovine šalju poruke podrške Ukrajini i njenom narodu, dok oni iz Republike Srpske kažu da se ne smije držati ničija strana.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *