Đokić: Projekti korisni za građane BiH ne mogu se politički uslovljavati

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić pozvao je bošnjačkog i hrvatskog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića da osustanu od najavljene blokade odluke Savjeta ministara o verifikovanju istočne i južne gasne konekcije, jer bi to bilo štetno za sve garađane BiH – i u Srpskoj i Fedaraciji BiH.

Đokić je upozorio i da projekti gasifikacije ne mogu biti uslovljeni bilo čijom političkom odlukom.

“Ako Bećirović i Komšić blokiraju odluku, to znači da su oni opredjeljeni za politiku sprečavanja bržeg rasta i razvoja i poboljšanja kvaliteta života građana u Srpskoj i FBiH i pozivam ih da odustanu od toga”, rekao je Đokić novinarima u Banjaluci.

To je, kako navodi, pitanje na kojem ne treba da prave blokadu, već naprotiv da se vode konsenzusom koji je pokazao Savjet ministara.

“Očekujem konsenzus i u Predstavničkoim domu Parlamentarne skupštine BiH kada ta tačka bude na dnevnom redu. Time bismo pokazali da smo u ovoj zemlji prepoznali novi vjetar koji nas vodi ka konstruktivnijem rješavanju otvorenih pitanja i donošenju onih odluka od kojih korist imaju svi građani, a ne samo štetu”, naveo je Đokić.

Đokić je podsjetio da je Savjet ministara BiH donio juče adekvatnu odluku iz svoje nadležnosti kojom je verifikovao istočnu interkonekciju – gasovod iz Srbije prema Srpskoj na području Bijeljine, i južnu konekciju na području Hercegovine, a tom odlukom se podstiče dalji proces gasifikacije BiH.

Đokić kaže najavio da strahuje od onog što su izjavili Bećirović i Komšić, stavljajući rezervu na odluku Savjeta ministara, uslovljavaući to donošenjm zakona o gasu na nivou BiH.

Đokić je naglasio da je nadležnost za oblast energetike je isključivo u entitetima, te je naveo da ne postoji Ustavom BiH definisana nijedna šira nadležnost u ovoj oblasti koja je dodijeljena institucijama BiH.

Đokić je podsjetio da je Republika Srpska dobrovoljno, 2001. i 2002. godine zajednički uspostavila i izgradila “Elektroprenos BiH” sporazumom, cijeneći da će BiH imati jednu krovnu kompaniju koja bi se bavila prenosom energije na visokonaponskoj mreži te je naglasio da je sve ostalo u nadležnosti entiteta.

Kako je naveo, Srpska je po tom pitanju donijela sve zakone – zakone o gasu, nafti, energetskoj efikasnosti, o električnoj energiji, ističući da su to sve evropski zakoni koji su u potpunosti kompatibilni sa Evropom, dok Federacija BiH nije doinijela sve propise.

Savjet ministar BiH podržao je juče dva strateška projekta koja se odnose na gasifikaciju sa Hrvatskom i Srbijom – izgradnju dvije gasne konekcije, istočne i južne, a ovu odluku treba da potvrdi i Predsjedništvo BiH.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *