Centralna izborna komisija BiH utvrdila je u subotu, 22. oktobra, rezultate opštih izbora u BiH za sve nivoe, osim za predsjednika i potpredsjednike Republike Srpske. U Glavnom centru za brojanje u Sarajevu danas je počelo i kontrolno ponovno brojanje glasačkih listića iz Prnjavora za predsjednika i potpredsjednike Republike Srpske. Iz CIK-a danas i nova prijava Tužilaštvu BiH zbog 37 falsifikovanih glasačkih listića.
Centralna izborna komisija (CIK) BiH i danas je Tužilaštvu BiH podnijela novu prijavu, jer smatra da je učinjeno krivično djelo koje se odnosi na izborni proces.
Interesantno kako se falsifikovani listići pronalaze pred kraj brojanja kad je skoro već sve prebrojano i kad je vidljivo da nisu nađene nepravilnosti koje mogu promjeniti rezultat – naveo je Milan Tegeltija, savjetnik srpskog člana Predsjedništva. Član Predsjedništva SNSD-a Snježana Novaković Bursać oglasila se na Tviteru. Ona podsjeća da su falsifikovani listići u Glavnom centru za brojanje u Sarajevu pronađeni u nedjelju, 23. oktobra, ali su Nebojša Vukanović i Jelena Trivić taj pronalazak najavili na konferenciji za novinare dva dana ranije.
Na konferenciji za novinare održanoj u petak Trivićeva i Vukanović su “najavili” da će biti pronađeni “falsifikovani i kopirani, nanovo štampani listići”.
Direktor Forenzičkog centra za vještačenje dokumenata Banjaluka Dane Branković izjavio je da Centralna izborna komisija /CIK/ BiH nema pravo da traži vještačenje autentičnosti nekog dokumenta ili grafičkog elementa u dokumentu, poput potpisa, već to može samo sud.
Branković je na konferenciji za novinare istakao da CIK obmanjuje javnost kada kaže da je već izvršila grafološko vještačenje autentičnosti obrazaca, pojašnjavajući da grafološko vještačenje ne postoji, već grafoskopsko.
On je dodao da za stručno vještačenje jednog spornog potpisa treba oko osam sati rada, kao i da u ovom području postoji pravna i stručna neuređenost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com