CIK i dalje kažnjava, partijama nejasno šta je sve preuranjena kampanja

Centralna izborna komisija BiH nastavila je sa kažnjavanjem političkih partija, iako i samim strankama nije jasno šta je sve preuranjena kampanja, što je, kako kažu, dovelo do toga da političari, posebno u lokalnim zajednicama, ni ne objavljuju šta su sve uradili ili šta planiraju da urade.

“Nelogično je da neko ko je trenutno načelnik opštine ne može da objavi i otkrije da je neki projekat uspješno realizovan”, rekao je za “Nezavisne” Milan Miličević, predsjednik SDS-a i načelnik opštine Teslić.

On kaže da su brojne manjkavosti i da treba pravilnije definisati šta je preuranjena kampanja, a šta nije, istovremeno naglašavajući da su kažnjavani i oni koji su poslije sjednice zvaničnih stranačkih organa objavili da su kandidati.

“Stvorila se konfuzija jer nije isti princip zauzet prema svima. Ne mislim da se radi o pristrasnosti prema bilo kome i mislim da je i CIK zbunjen jer za isti postupak jedni budu kažnjeni, a drugi ne budu, i to je ta nedosljednost”, rekao je Miličević.

Kao i na nekoliko prethodnih, i na posljednjoj sjednici CIK-a, koja je održana u ponedjeljak, kažnjene su pojedine političke partije. Ovaj put CIK je izrekao veće kazne nego ranije, pa je tako umjesto 3.000 ili 3.500 KM kazna iznosila i 5.000 KM, koliko je dobila Naša stranka.

Zbog preuranjene kampanje, a po prijavi PDP-a, kažnjen je i SNSD, i to sa 4.000 KM, jer je Anja Ljubojević iz te stranke “u Jutarnjem programu govorila o odnosu među kandidatima”.

Takođe, i SDP je kažnjen sa 4.500 KM, a SP sa 3.000 KM, i to iz razloga što joj je to prva kazna.

“Sankcije se odnose na desetak političkih partija koje kontinuirano vrše preuranjenu kampanju i rezultat toga je povećanje sankcija zbog povrata u kršenju. Kontinuirano krše pravila, a tek smo na kraju jula, te treba još u avgustu ostati mimo kampanje. Naša želja nije da sankcionišemo, već da politički subjekti poštuju zakon”, rekla je Irena Hadžiabdić, predsjednica Centralne izborne komisije BiH.

Ono što je zanimljivo jeste da CIK političke partije kažnjava isključivo po prigovorima pojedinaca i nevladinih organizacija, i vrlo rijetko reaguju samostalno, zbog čega se otvara pitanje da li se zaista kažnjavaju svi ili samo “veliki”, koji su, potpuno opravdano, pod većim pritiskom javnosti.

“Svi mogu podnijeti prijave jer i mi moramo preuzeti na sebe kao birači tu ulogu”, rekao je za “Nezavisne” Vehid Šehić, bivši predsjednik CIK-a.

Kada je riječ o kaznama, Izborni zakon Bosne i Hercegovine kaže da će novčanom kaznom u iznosu od 3.000 do 30.000 KM biti kažnjen politički subjekt za prekršaj ako on ili njegov kandidat vode preuranjenu izbornu kampanju.

Ista kazna propisana je i za one koji uklone, prekriju ili izmijene štampani oglas, plakat, poster ili drugi materijal koji se u skladu sa zakonom koristi u svrhu izborne kampanje, a zanimljivo je da je kažnjivo i postavljanje oglasa, plakata, postera ili imena i slogana koji je u vezi sa izbornom kampanjom u ili na zgradi u kojoj je smještaj organ vlasti na bilo kojem nivou, javno preduzeće, javna ustanova ili mjesna zajednica.

“Može se kazniti i kandidat, to je nesporno, ali svaki politički subjekt je odgovoran za ponašanje onih koji su na njegovoj listi. Ovo se prvi put implementira, kazne moraju biti i rigoroznije jer bez toga nećemo stvoriti pretpostavku da se poštuje zakon. Ne vidim šta političkim partijama nije jasno, treba se suzdržati od svega onoga što ih može dovesti u situaciju da krše zakon”, rekao je Šehić.

On naglašava da postoje brojne prijave koje navode da se koriste i zloupotrebljavaju budžetska sredstva te da ne može biti zloupotreba ako je to predviđeno budžetom.

“Ne može stati život, ako je predviđeno budžetom za ovu godinu onda to nije zloupotreba”, naglasio je Šehić.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, X nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *