Broj hospitalizovanih zbog korone u bolnicama širom Srpske znatno se smanjio, a s obzirom na manji pritisak zdravstvene ustanove postepeno vraćaju na stari režim rada pojedine odjele koji su do sada bili samo u službi “kovida”, kako bi neophodnu uslugu mogli dobiti i ostali pacijenti.
Prema podacima Instituta za javno zdravstvo RS, od petka ukupan broj hospitalizovanih je 400, u Univerzitetskom kliničkom centru Srpske 169, a u ostalim bolnicama 231.
– Za 24 časa virusom korona zaraženo je 130 lica od testiranih 470, a umrlo je devet. Na respiratoru je 36 lica – saopšteno je iz Instituta.
Da je epidemiološka situacija prilično stabilizovana i da su i zdravstveni radnici prodisali potvrđuju i u bolnicama širom RS.
Direktor JZU Bolnica Gradiška, Rajko Dodik rekao je za “Glas Srpske” da pojedina odjeljenja gase sa “kovid” režima, te da su kliničke slike pacijenata blaže nego u prethodnom periodu.
– Prema posljednjim podacima na “kovid” odjelima imamo 16 pacijenata i gasiće se “kovid” dva i “kovid” intenzivna njega, tako da je sve ostalo na “kovid” jedan. U posljednjih godinu dana nismo stajali s operativnim programom, radili smo koliko smo imali ljudstva na raspolaganju – rekao je Dodik.
Direktor bijeljinske bolnice “Sveti vračevi”, Zlatko Maksimović kazao je u petak da podaci iz posljednjeg izvještaja pokazuju da je na liječenju 27 pacijenata od kojih je četvoro na respiratoru, a 15 na kiseoničkoj terapiji, dodajući da je stanje u “kovid” bolnici mnogo stabilnije.
– Vjerujemo da će se u narednim sedmicama epidemiološka situacija poboljšavati – rekao je Maksimović.
Na “kovid” odjeljenjima u bolnici “Srbija” u Istočnom Sarajevu u petak su bila hospitalizovana 23 pacijenata, što je najmanji broj u protekloj sedmici, a iz bolnice su poručili da svi pacijenti koriste kiseoničku terapiju.
Direktor bolnice u Trebinju, Nedeljko Lambeta kazao je za “Glas” da je smanjen broj pacijenata je u odnosu na protekli period koji je bio zabrinjavajući.
– Sva odjeljenja su vraćena u prvobitnu funkciju, osim grudnog koje je inače “kovid” odjeljenje od početka pandemije, a trenutno imamo 15 pacijenata na bolničkom liječenju – rekao je Lambeta.
Direktor Univerzitetske bolnice Foča, Radmil Marić kazao je da na “kovid” odjeljenju leži 25 pacijenata, te da ostale službe bolnice tokom cijele pandemije funkcionišu na zadovoljavajući način.
– Što se tiče hirurgije, ginekologije, pedijatrije i svih ostalih odjeljenja funkcionišemo malo u stiješnjenim uslovima, jer je u toku rekonstrukcija ustanove i uvijek je jedan dio u fazi izradnje. Ali nemamo liste čekanja, radimo sve operativne zahvate po sistemu prioriteta, maligna oboljenja pa sve ostalo – rekao je Marić.
Da je situacija i u domovima zdravlja širom Srpske znatno bolja, potvrdila je direktorka Doma zdravlja u Trebinju, Maja Mićunović.
– Epidemiološka situacija trenutno je odlična, smanjen je broj pacijenata sa respiratornim infekcijama u ARI ambulantama i osjeti se znatno olakšanje. Polako se vraćamo normalnom funkcionisanju i nadamo se da će to potrajati – rekla je Mićunovićeva.
Slična situacija je i u bijeljinskom Domu zdravlja, a direktorka Danijela Đukin je potvrdila da sve redovno funkcioniše, te da je smanjen broj pacijenata.
– Sve već odavno funkcioniše u starom režimu, ali apelujemo na stanovništvo da se više vakcinišu – rekla je Đukinova.
Djeca
Dekan Medicinskog fakulteta u Foči Dejan Bokonjić kaže da su djeca još podložna zarazi, ali je nešto manji pritisak nego što je prije bilo.
– Uglavnom su simptomi povišena temperatura, grlobolja i kašalj, a manji broj ih ima upalu pluća nego ranije. S tim što poslije preležanog “kovida” nekolicina djece ima problema sa zamaranjima i tahikardijama, a određeni broj ima i promjene na srčanom mišiću – rekao je Bokonjić, dodajući da su djeca po protokolu na praćenju.
(Glas Srpske)
____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com