“BiH jedina zemlja u regionu koja nema poseban zakon o e -trgovini” /VIDEO/

Online trgovina posljednjih godina, posebno u uslovima epidemije virusa korona kod nas bilježi drastičan rast, a BiH je jedina zemlja u regionu koja još nema poseban zakon o elektronskoj trgovini. Ono što je zanimljivo jeste da postojeći zakoni online trgovinu definišu samo kao trgovinu na daljinu. U okviru projekta ” Doprinos udruženja potrošača u zaštiti prava potrošača u BiH u skladu s pravilima EU o e-trgovini”,u Bijeljini je održana javna konsultacija za unapređenje zakonskog okvira e-trgovine u Bosni i Hercegovini.

BiH će morati ići u smjeru boljeg zakonskog regulisanja elektronske trgovine i to zato što postoje direktive Evropske unije koje se moraju unijeti u domaće zakonodavstvo. RS i Federaciji, neophodan je zakon o elektronskoj trgovini, jer postojeći članovi koji danas regulišu to pitanje nisu ni približno dovoljni za tržište koje bilježi enorman rast u posljednje vrijeme, upozoravaju udruženja potrošača kojima najviše pritužbi upravo stiže zbog online trgovine, gdje se masovno ljudi bez bilo kakve registracije bave prodajom robe. Kod nas se najviše kupuje preko društvenih mreža, što je i svojevrsan fenomen.

Kompletna oblast e trgovine u BiH regulisana je tek sa dva člana zakona o trgovini koji je definišu kao trgovinu na daljinu, u koju takođe spadaju i kataloške prodaje, radio i TV prodaje, trgovina posredstvom pošte i slično.  

Ovi zakoni u regionu definisali su manje-više sve što se tiče elektronske trgovine – od prekogranične online trgovine, obaveze pružatelja usluge do prihvata ponude i zaštite ličnih podataka.

Ono što je još jedan problem u BiH jeste da se uopšte ne zna obim elektronske trgovine, s obzirom na to da postojeći zakoni uopšte ne definišu, recimo, obavezu privrednog subjekta da prilikom podnošenja PDV prijave razvrsta način na koji je promet ostvaren. Tako ova grana trgovine odnosi milione u sivu zonu poslovanja. A građani preko interenta kupuju bukvalno sve- od obuće do tehnike i automobila.

Nedostatak jasno regulisanih propisa u ovom području i jasnih planova za razvoj e-trgovine predstavljaju ključni izazov, te je i  cilj današnjeg sastanka u Bijeljini da građani, predstavnici  civilnog sektora i institucija razmotre  zakonsku legislativu zaštite potrošača u online trgovini.

Nakon svih konsultacija i debata biće oformljene četiri radne grupe. Prvu čine udruženja građana, druga su institucije, treća radna grupa svi koji se legalno bave e -trgovinom, dok bi četvrta trebala da okupi trgovce koji posluju u sivoj zoni e trgovine, što će biti i najteži dio posla ocjenjuju iz udruženja.

Realizaciju ovog  projekta implementiraju nevladine organizacije  UG „ToPeeR“  iz Doboja  i Udruženje „DON“ iz Prijedora,  a finansira Evropska unija s ciljem poboljšanja postojeće pravne regulative, okvira i mehanizama u skladu sa pravima potrošača u EU.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *