Besplatno navodnjavanje za još nekoliko semberskih sela; Od 15. juna u funkciji i novoizgrađeni sistem u Kojčinovcu /VIDEO/

Sistemi za navodnjavanje u posljednjih devet godina izgrađeni su na 2.006 hektara na području Semberije u Novom Selu, Donjem Crnjelovu i Batkoviću.

Izgradnjom sistema za šta je sredstva izdvojila Vlada urađeno je mnogo. Uz besplatno navodnjavanje i dragocjene uštede poljoprivrednici na području Batkovića i Crnjelova sačuvali su od katastrofalne prošlogodišnje suše rod ratarskih i povrtarskih kultura, te pokosili više lucerke za potrebe farmi. Dobrom stanju redovno navodnjavanih usjeva bili smo svjedoci u avgustu prošle godine.

Klimatske promjene iz godine u godinu čine svoje, suša je sve izraženija, pa je poljoprivredu i kulture na otvorenom gotovo nemoguće sačuvati bez navodnjavanja. Novoizgrađeni sistemi na području Donjeg Crnjelova i Batkovića svoje prednosti već su dokazali, poljoprivrednici su ih koristili bez plaćanja nadoknade, što je ogromna prednost. Sa izgradnjom zalivnih sistema nije se tu stalo, već od 15 juna ove godine u funkciji će biti i onaj novoizgrađeni u Kojčinovcu kod Bijeljine, pa će navodnjavanjem biti obuhvaćeno još 550 hektara plodne semberske oranice na području Kojčinovca i okolnih sela. Ovo je potvrdio i resorni ministar na posljednjoj skupštinskoj sjednici gdje se i povela priča o navodnjavanju u Semberiji.

Dobre vijesti koje sa sobom nose uštede u zahtjevnom i skupom poslu obradovale su povrtare. Nadaju se i Lazići u Golom Brdu da će povrtarske kulture koje stasavaju na tridesetak hektara na otvorenom a gdje će se na jednom hektaru naći i krastavac za preradu, navodnjavati uz manje troškove.

Na imanju Lazića u Golom Brdu vrijedno se radi na pakovanju plasteničkog krastavca, kojem je otežana prodaja jer je i cijena na otvorenom tržištu posljednjih dana znatno pala u odnosu na onu koja je bila aktuelna u startu berbe.

O povrtarskoj proizvodnji, agrotehnici i navodnjavanju mnogo zna Rade Jovičević jedan od najvećih povrtara na ovom području, a i šire. Uz bogato iskustvo u proizvodnji povrtarskih kultura koje isključivo radi na otvorenim poljima ističe da je efkat navodnjavanja uz mrežu sistema u selima kuda su prošli više nego dobar.

Na potezu gdje je skoncentrisana njegova proizvodnja bez odgovarajuće infrastrukture za dovod vode putem kanalske mreže nije ni bilo kaže Rade mogućnosti da se do sada konkuriše za ovakav projekat, ali izražava očekivanje da će i to zaživjeti.

Govoreći o elektrifikaciji parcela za potrebe navodnjavanja, podsjeća Rade da je bio među prvima koji se opredijelio da na ovaj način osigura redovno navodnjavanje svojih usjeva. Sistemi na struju jesu kaže dobro rješenje za one koji nisu u mogućnosti da koriste vodu putem novoizgrađenih sistema, ali dodaje da bi cijena trebalo da bude niža.

Rade pod povrćem ove godine ima 170 dunuma oranice, prošle je godine površina bila znatno veća i zahvatala je 350 dunuma.

Podsticajima usmjerenim ne samo ka povrtarima, nego prema svim sektorima proizvodnje Jovičević, koji je i potpredsjednik Udruženja povrtara Srpske je kaže zadovoljan jer su na vrijeme upućeni ka poljoprivrednicima, koji su suočeni sa veoma teškom godinom sudeći prema izdacima za neophodne inpute u proizvodnji.

Uz odogovoran i ozbiljan pristup svakom poslu i u nezavidnim okolnostima uspjeh ne izostaje. Proizvodnja je bez navodnjavanja nezamisliva, pa vrijedni semberski poljoprivrednici svoje parcele bez obzira na način zalijevanja, ne prepuštaju suši na milost i nemilost.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *