26 godina od egzodusa Srba iz Sarajeva /VIDEO/

U Sarajevu trenutno živi tek tri odsto Srba, dok ih je prije posljednjeg rata bilo 27 odsto, zbog čega se više ne može govoriti da je to multietnički grad, izjavio je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske.

Ovaj narod prije 26 godina niko nije pitao da li treba da pripadnu Republici Srpskoj ili Federaciji BiH u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma, kaže gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić i podsjeća da su nakon odbrambeno-otadžbinskog rata Srbi iz sarajevskih opština bili primorani da napuste svoje domove, jer nisu mogli vjerovati federalnim vlastima da će im pružiti bezbjednost i zaštititi imovinu.

Današnji događaj kod Crkve u Reljevu predstavlja početak obilježavanja stradanja sarajevskih Srba nakon tragičnog sukoba u BiH, ističe predsjednik Skupštine Istočnog Sarajeva.

Zamjenik načelnika opštine Istočno Novo Sarajevo prezentovao je istorijsko-socijalni aspekt egzodusa sarajevskih Srba, kao i duhovni značaj pravoslavnog hrama i Bogoslovije u Reljevu.

Egzodus Srba iz Sarajeva predstavlja niz događaja koji su uslijedili nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, kada je pet opština Srpskog Sarajeva, u cjelini pripalo Federaciji BiH, dok je drugih pet podijeljeno između Republike Srpske i FBiH, gdje su Srbi uglavnom dobili periferna, nenaseljena i ruralna područja.

Sarajevski Srbi su sa sobom ponijeli samo najneophodnije stvari, a mnogi su se odlučili da premjeste posmrtne ostatke članova porodice. Na Sokocu je formirano Vojničko spomen-groblje “Mali Zejtinlik”, na koje su preneseni posmrtni ostaci oko 1.000 boraca Vojske Republike Srpske.

____________________________________________
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *