Vlada Republike Srpske dala je “zeleno svjetlo” Poreskoj upravi RS da svoja potraživanja u “Žitoprometu” iz Bijeljine koji je u stečaju, proda na javnom konkursu. Jedan od prvih u redu za nadmetanje će biti kompanija “Pavgord, koja je ubjedljivo najveći povjerilac posrnulog preduzeća. Zeleno svjetlo Poreskoj upravi koje je dala Vlade za prodaju potraživanja jako je bitno, kako bi se riješilo pitanje radnika koji su na birou zavoda za zapošljavanje, kažu u Odboru povjerilaca Žitoprometa u stečaju.
Kako se navodi u odluci Vlade, osnovni uslov za ustupanje potraživanja u Žitoprometu je da naknada ne može biti niža od 70 odsto ukupno prijavljenih potraživanja.
“Ovlašćuje se direktor Poreske uprave da pristupi zaključivanju ugovora o ustupanju potraživanja u stečajnom postupku sa najpovoljnijim ponuđačem, uz prethodno pribavljeno mišljenje pravobranilaštva Republike Srpske”, piše u odluci.
Prvi u redu nadmetanja za otkup potraživanja trebalo bi da bude firma Pavgord koja je najveći povjerilac Žitoprometa.
U Odboru povjerilaca radnika Žitoprometa u stečaju očekuju da će sve biti realizovano veoma brzo i da će radnici otkupom potraživanja biti u prilici da ostvare svoja prava na birou gdje se trenutno nalazi 113 radnika ovog nekadašnjeg bijeljinskog giganta.
Cilj “Pavgorda“ je da se kompanija podigne i da se ljudi koji su tamo radili ponovo zaposle, a proizvodnja obnovi, kaže Tomić, navodeći da su trenutno tri čovjeka angažovana na održavanju pogona Žitoprometa, dok tri rade u operativnoj službi, kako bi se sačuvala imovina Žitoprometa.
Stečajni postupak je kaže Tomić išao veoma dobro sve do pojave pandemije korona virusa, pa je do sada održano samo jedno ročište i jedna sjednica Odbora povjerilaca, što bi moglo pomjeriti rokove u planiranom otkupu hljebnog zrna jer će za nešto više od tridesetak dana i žetva pšenice.
Podsjećamo, na ročištu održanom u februaru stečajni upravnik “Žitoprometa” je priznao potraživanja od 6,2 miliona KM. Od te cifre “Pavgord” ima razlučno pravo na iznos od 4,8 miliona KM. Procjenjena imovina preduzeća je 11,5 miliona KM.