Zastoj u otkupu odraziće se na zasnivanje novog ciklusa tova junadi /VIDEO/

Samo pet kamiona junadi otišlo je za Tursku od sredine decembra, otkako se krenulo s izvozom, koji je trenutno stao zbog nadolazećih praznika.

Izvezena je mala količina jer se kasno počelo. Izvoz junećeg mesa u Tursku bio je u zastoju od maja ove godine. Sve se to odrazilo na velike gubitke na domaćim gazdinstvima.

Bikovi stari više od dvije godine koji su odavno prešli tržišnu masu bili su teret uzgajivačima, koji su u novembru prijetili i protestima.

Interventnom mjerom za koju je Vlada Srpske izdvojila dva miliona maraka. Uz intervenciju Grada Bijeljina, značajno su do sada rasterećene farme u Semberiji.

Međutim, ovo je kažu stočari samo trenutno rješenje problema jer za tržište već pristižu bikovi koji su u staje ubaćeni prošle godine. Izlaz iz nezavidne situacije vide u mogućnosti otvaranja novih tržišta.

Kroz interventnu mjeru Vlade Srpske na području Semberije do sada je otkupljeno manje od 4.000 utovljenih bikova. Dok je interventnom mjerom Grada Bijeljina planiran otkup od oko 500 grla sa manjih farmi. U slučaju potrebe ovaj kontigent će biti i veći, kaže Stevanović pozivajući se na obećanja iz resornog odjeljenja, što je ističe za svaku pohvalu.

Interventnim otkupom zagarantovana cijena od 3,9 maraka po kilogramu žive mase zadovoljila je uzgajivače. Ovim je ističu zaustavljen kolaps na farmama usljed nemogućnosti otkupa. Tržišnim cijenama koje su ih dočekale sa početkom izvoza u Tursku sredinom ovog mjeseca i nisu ističu proizvođači zadovoljni.

Oni proizvođači koji su predali bikove otkupljivačima kroz mjeru interventnog otkupa moći će i da računaju na podsticaje po jednom biku koji trenutno iznose 150 KM. S druge strane oni koji su bili prinuđeni da nakupcima prodaju stoku bez papira, plašeći se uginuća na farmama, ostaće bez ove podsticajne mjere.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *