Zaštita djece sa smetnjama u razvoju

Među 309 lica sa invaliditetom u Bijeljini koji su ostvarili pravo na naknadu za ličnu invalidninu od 100 KM mjesečno 108 djece je sa smetnjama u razvoju, podaci su bijeljinskog Centra za socijalni rad za 2020. godinu.

Osim osnovnih prava, Vlada Republike Srpske je 2018. godine donijela Odluku o odobrenju plasmana sredstava za unapređenje položaja lica sa invaliditetom naknadom za ličnu invalidninu i novac za ovu namjenu obezbjeđuje Republika.

U prošloj godini u Bijeljini je kategorisano petoro djece sa oštećenjem vida, devetoro sa oštećenjem sluha, šestoro djece sa smetnjama u glasu, govoru i jeziku, 49 sa tjelesnim oštećenjem i hroničnim oboljenjima, sedam sa psihičkim poremećajem i oboljenjem, 27 sa intelektualnim oštećenjem, 16 sa višestrukim smetnjama i troje sa trajnim oštećenjem.

Prava koja mogu da ostvare djeca sa smetnjama u razvoju u sistemu socijalne i dječije zaštite su pravo na dodatak za pomoć i njegu drugog lica, na smještaj u ustanovu, podršku u izjednačavanju mogućnosti djece i omladine sa smetnjama u razvoju, pravo na jednokratnu novčanu pomoć, na smještaj u vlastitu porodicu i pravo na uvećan dodatak na djecu.

Pravo na dodatak na pomoć i njegu drugog lica u Bijeljini je tokom 2020. godine koristilo 130 djece sa smetnjama u razvoju.

Pravo na smještaj u vlastitu porodicu, kao prošireno pravo iz oblasti socijalne zaštite, koristilo je 185 lica, od kojih je 50 djece.

Djeca ometena u psihofizičkom razvoju, koja su prema stepenu ometenosti sposobna za školovanje, uključena su u redovne osnovne škole i nastavu prate po prilagođenom nastavnom planu i programu.

Osnovno školsko obrazovanje po posebnom programu za djecu sa smetnjama u razvoju organizovano je u školi “Vuk Karadžić” koja ima 22 učenika i školi “Meša Selimović” u Janji koju pohađa petoro djece.

Djeca čiji stepen oštećenja predstavlja smetnju za školovanje u redovnoj nastavi obrazuju se u specijalnim školama i zavodima, pri čemu troškove smještaja snosi Centar za socijalni rad, a u prošloj godini je šestoro djece iz Bijeljine bilo na školovanju u Banjaluci, Kragujevcu i Beogradu.

Što se tiče srednjih škola, djeci sa smetnjama u razvoju omogućeno je pohađanje redovne škole po prilagođenom programu.

U Bijeljini je u februaru počeo sa radom Dnevni centar za decu sa poteškoćama u razvoju, u okviru novog objekta Centra za socijalni rad, u kojem trenutno uslugu koristi 15 dece sa različitim smetnjama u razvoju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i Youtube kanalu – www.ntvarena.com

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *